Projekcje filmów, pokaz zabytkowej broni, opowieści o podróżach do Afryki, degustacje potraw i konkurs z nagrodami obiecuje Muzeum Narodowe w Kielcach uczestnikom pikniku rodzinnego ze Stefanem Żeromskim i Henrykiem Sienkiewiczem. Imprezę zaplanowano na 31 lipca.
Spotkanie pod hasłem „Na literackim wzgórzu” rozpocznie się w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach od poszukiwania „zaginionych” eksponatów. Gości powita sobowtór pisarza. Serię kolejnych atrakcji przygotowano na włościach Henryka Sienkiewicza, w parku obok jego pałacyku w Oblęgorku – zapowiada w imieniu organizatorów Anna Latos.
W podziemiach muzeum w Oblęgorku odbędą się projekcje dwóch niemych filmów - na podstawie powieści Żeromskiego „Wiatr od morza” oraz według noweli Sienkiewicza „Janko Muzykant”. Świat adaptacji tych utworów przybliży widzom filmoznawca, a oprawę muzyczną obu ekranizacji zapewni pianista.
W przypałacowym ogrodzie będzie można zobaczyć wystawę ulubionych kwiatów Sienkiewicza i Żeromskiego, spróbować potraw, które lubili obaj pisarze, obejrzeć egzemplarze broni opisanej w Trylogii, „Popiołach” oraz „Wiernej rzece”.
Zainteresowani wysłuchają archiwalnej audycji z 1958 r., nagranej podczas otwarcia Muzeum Henryka Sienkiewicza z udziałem syna pisarza i jego żony. Zaprezentowany zostanie także film ze spotkania miłośników literatury z Moniką Żeromską - córką autora "Przedwiośnia".
W ramach zamknięcia oblęgorskiej wystawy „Na Czarnym Lądzie”, podróżnik Stanisław Wadecki opowie o wyprawach na kontynent afrykański, można będzie posłuchać tam-tamów, uczestniczyć w warsztatach tańca afro przy muzyce bębnów, a także konstruować instrumenty perkusyjne własnego pomysłu.
Piknik dla dorosłych zakończy koncert „Usta milczą, dusza śpiewa”, w wykonaniu artystów scen warszawskich. Dzieci skorzystają wówczas w sienkiewiczowskim ogrodzie z bajkowego placu zabaw – m.in. zjeżdżalni, trampoliny, stanowisk łuczniczych. Łucznicy-ochotnicy ozdobią twarze wymyślnymi wzorami.
W Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego znajdą się trzy przedmioty pochodzące z pałacyku Henryka Sienkiewicza, a w muzeum autora Trylogii - trzy obiekty z muzeum Żeromskiego. Kto odwiedzi obydwa muzea i wpisze na karcie konkursowej nazwy sześciu eksponatów, które zmieniły stałe miejsce ekspozycji, weźmie udział w losowaniu nagród na zakończenie niedzielnego pikniku.
Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego i pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku - oddziały Muzeum Narodowego w Kielcach - oraz lokalna grupa działania „Dorzecze Bobrzy” przyjmują zapisy chętnych do udziału w imprezie.(PAP)
mch/ hes/