Muzeum Emigracji w Gdyni ogłosiło konkurs na koncepcję plastyczno-przestrzenną wystawy stałej. Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 80 tys. zł. oraz zlecenie na szczegółowe opracowanie projektu ekspozycji. Muzeum ma powstać w 2014 roku.
Muzeum Emigracji poświęcone losom polskiej emigracji, zarówno tej historycznej, jak i współczesnej będzie miało swoją siedzibę w zabytkowym Dworcu Morskim z lat 30.
Joanna Dąbrowska z Muzeum Emigracji w Gdyni poinformowała w piątek PAP, że ekspozycja znajdzie się w Magazynie Tranzytowym (przylegającym do Dworca Morskiego) i zajmie powierzchnię ok. 2,4 tys. mkw.
„Celem wystawy stałej Muzeum Emigracji w Gdyni będzie wskazanie głównych okresów i kierunków w historii emigracji z ziem polskich” – poinformowano w komunikacie. Wystawa ma uwzględniać przede wszystkim wychodźstwo osiedleńcze i migrację zarobkową, zwłaszcza od drugiej połowy XIX w.
Muzeum Emigracji poświęcone losom polskiej emigracji, zarówno tej historycznej, jak i współczesnej będzie miało swoją siedzibę w zabytkowym Dworcu Morskim z lat 30.
Dąbrowska zwróciła uwagę, że kluczem do prezentacji historii emigracji z ziem polskich powinien być układ chronologiczno – problemowy, uwzględniający kierunki geograficzne migracji. „Towarzyszyć temu powinna prezentacja emigracji jako podróży, zetknięcia z egzotyką (np. Brazylia, Australia), z wielokulturowością (np. USA, Kanada) i budowania własnej tożsamości za granicą (asymilacja, budowa wspólnot etnicznych, kontakty z krajem)” - wyjaśniła.
Zgłoszenia do konkursu będą przyjmowane do 16 lipca b.r. Termin nadsyłania prac konkursowych upływa 5 października 2012.
Oceny i wyboru najlepszych prac konkursowych dokona 10-osobowe jury konkursu z udziałem m.in. Marka Stępy, architekta i wiceprezydenta Gdyni, Joanny Mytkowskiej, historyka sztuki i dyrektora Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Jana Ołdakowskiego, dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego, Chrisa Niedenthala, fotografa i fotoreportera oraz Allana Starskiego, scenografa filmowego i teatralnego.
Muzeum Emigracji ma zajmować ok. 6 tys. mkw. powierzchni, a jego ekspozycje mają wykorzystywać współczesne techniki audiowizualne. W muzeum planuje się np. odtworzyć wnętrza dawnych statków: fragment pokładu, emigranckie kabiny, jadalnię, które z kolei mają zobrazować warunki podróży dawnych polskich emigrantów wypływających do Stanów Zjednoczonych i Kanady lub krajów Ameryki Południowej. (PAP)
bls/ abe/