Srebrny Medal "Cracoviae Merenti" - przyznawany za szczególne zasługi dla miasta - otrzymało we wtorek Radio Kraków.
Rozgłośnię uhonorowano m.in. za zaangażowanie w wydarzenia ważne dla społeczności lokalnej, dbałość o jakość programu i informacji oraz realizację "fantastycznych przedsięwzięć artystycznych", takich jak słuchowiska oparte m.in. o dzieła z klasyki literatury.
"Radio Kraków jest instytucją, która cieszy się ogromnym szacunkiem i zaufaniem swoich słuchaczy, która przez 85 lat obrosła prawdziwą legendą" - mówił we wtorek przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider. Jak dodał, wynalazek radia przyśpieszył tempo życia, ale też umożliwił szerokim rzeszom osób dostęp do informacji.
W okresie międzywojennym w Radiu Kraków występowali m.in. Jalu Kurek, Jan Sztaudynger, Maria Jasnorzewska-Pawlikowska i Juliusz Osterwa, a po wojnie jego programy współtworzyły takie legendy polskiej sceny jak Mieczysława Ćwiklińska, Jerzy Leszczyński czy Antoni Fertner.
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przypomniał, że rozgłośnia Polskiego Radia w Krakowie narodziła się w lutym 1927 r. i jako druga w Polsce, po Warszawie, rozpoczęła emisję programów. "Od tamtej chwili po dziś dzień pozostaje istotną częścią życia miasta, instytucją współtworzącą jego pejzaż kulturalny, promującą szeroko jego dorobek i korzystającą z jego potencjału intelektualnego" - powiedział prezydent.
Przypomniał, że w okresie międzywojennym w Radiu Kraków występowali m.in. Jalu Kurek, Jan Sztaudynger, Maria Jasnorzewska-Pawlikowska i Juliusz Osterwa, a po wojnie jego programy współtworzyły takie legendy polskiej sceny jak Mieczysława Ćwiklińska, Jerzy Leszczyński czy Antoni Fertner. Z rozgłośnią współpracowali też m.in. Jerzy Andrzejewski, Kazimierz Brandys, Jarosław Iwaszkiewicz i Tadeusz Peiper.
"Krakowska rozgłośnia Polskiego Radia zawsze broniła się rzetelnością i wysokim poziomem swoich programów, dlatego do dziś cieszyć się może licznym, oddanym sobie gronem słuchaczy" - mówił prezydent Majchrowski. "Nie można też przecenić roli, jaką wypełnia krakowskie radio w sytuacjach kryzysowych; pomocy, na jaką z jego strony, w każdej trudnej chwili, mogą liczyć krakowianie - tak jak to miało podczas wiosennej powodzi w 2010 roku" - dodał.
Medal odebrali prezes Radia Kraków Mariusz Marcin Pulit i członek Zarządu Janusz Andrzejowski. "Dla nas, dla Zarządu Radia Kraków, to olbrzymi zaszczyt i olbrzymia radość, że przyszło nam odbierać to najważniejsze w Krakowie wyróżnienie. Czynimy to w imieniu kilku pokoleń słuchaczy i osób, które od 85 lat pracowały i pracują dla Radia Kraków" - mówił prezes Pulit. "Radio Kraków, rozgłośnia regionalna publicznego radia, jest nie tylko radiem. Jest czymś więcej. Zależy nam nie tylko na przekazywaniu rzetelnych informacji, ale na pełnieniu funkcji opiniotwórczych, kulturotwórczych, budowaniu lokalnych więzi i społeczeństwa obywatelskiego. To jest naszą misją" - podkreślił.
Ustanowiony w 1992 r. medal "Cracoviae Merenti" jest najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez miasto. Pierwszy złoty medal otrzymał Jan Paweł II. Złotymi medalami uhonorowano m.in.: Biskupstwo Krakowskie, Uniwersytet Jagielloński, Szpital Zakonu Bonifratrów, Bractwo Kurkowe, Krakowską Kongregację Kupiecką. W 1998 r. radni zdecydowali, że złote medale będą odtąd przyznawane tylko instytucjom.
Srebrne medale "Cracoviae Merenti" dostali m.in.: Karolina Lanckorońska, Krystyna Zachwatowicz i Andrzej Wajda, Jerzy Turowicz, Jerzy Wyrozumski, Karl Dedecius, Jacek Woźniakowski, Jan Nowak-Jeziorański i Jerzy Nowosielski, Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, krakowska Straż Pożarna, Chorągiew Krakowska Związku Harcerstwa Polskiego i Okręg Małopolski Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej. (PAP)
wos/ abr/