Kilkadziesiąt prac, głównie obrazów olejnych, nie żyjącego już Zdzisława Schmidta znajdzie się na wystawie, która zostanie otwarta w sobotę w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Wystawę zatytułowano "Zdzisław Schmidt (1935-2001). Wrażenia wyobraźni". Pokazane zostaną prace ukazujące szerokie zainteresowania i bogaty warsztat artysty, który był znakomitym kolorystą i symbolistą.
"Malarski świat Schmidta to pełne soczystych zieleni, świetlistych pastelowych fioletów i błękitów pejzaże, barwne portrety, pełne symbolu i doskonałej formy sceny balistyczne, surrealistyczne przedstawienia. Artysta zawarł w swoich dziełach to, co w malarstwie najcenniejsze: temat, myśl, formę i kolor" - powiedział w czwartek komisarz wystawy Adam Zapora.
Poza obrazami olejnymi na wystawie zostanie zaprezentowanych też kilkanaście projektów plakatów oraz rysunków tuszem.
Komisarz wystawy podkreślił, że w twórczości artysty daje odczuć się wymowę motta, na które spoglądał w swojej pracowni "Nie ciesz się z tego co robisz, ale rób to co cię cieszy".
Schmidt przez całe życie był związany z Ciechocinkiem. Był absolwentem Szkoły Rzemiosł Artystycznych w Jedlinie, Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu i Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Po studiach w rodzinnym Ciechocinku, oprócz twórczości zajmował się pracą pedagogiczną - uczył w szkole i prowadził ognisko plastyczne. Artysta tworzył obrazy olejne, akwarele i grafiki, a także projektował plakaty i ekslibrisy.
Ekspozycja przygotowana we włocławskim muzeum będzie pierwszą, a zarazem największą pośmiertną wystawą twórczości Schmidta. Wybrane obrazy pochodzą z kolekcji rodziny artysty, a także ze zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej oraz Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku.
Wystawa zostanie zorganizowana w gmachu "Zbiorów sztuki" włocławskiego muzeum i będzie czynna do 29 stycznia 2012 r. (PAP)
rau/ ls/