Archaiczne ludowe pieśni z różnych stron Europy, a także współczesne utwory muzyczne inspirowane nimi można będzie usłyszeć na festiwalu „Najstarsze Pieśni Europy. Tradycja i awangarda”, który w czwartek rozpocznie się w Lublinie.
Festiwal organizowany jest po już raz 12. Jego ideą jest prezentowanie najstarszych pieśni europejskich, których korzenie często sięgają czasów przedchrześcijańskich. Wykonują je zarówno starsi wiekiem artyści ludowi, jak i młodzi ludzie, którzy rekonstruują dawne utwory i techniki śpiewania. Każdą edycję festiwalu poprzedzają badania etnograficzne i muzykologiczne.
„Metryka niektórych tradycji śpiewaczych prezentowanych na festiwalu sięga czasów przedchrześcijańskich, odsłania indoeuropejskie źródła europejskich kultur lub odsyła do czasów wędrówek ludów. Ta muzyka pozwala dotknąć odległej przeszłości naszej kultury i źródeł naszej tożsamości” - powiedział dyrektor festiwalu Jan Bernad.
W tym roku festiwal poświęcony jest głównie obrzeżom Europy. Zaprezentują się na nim twórcy z Albanii, Finlandii, Norwegii, Tunezji, Francji, Szkocji, Serbii, Gruzji, Rosji, Litwy, Białorusi, Ukrainy i Polski.
Lubelski festiwal jest wpisany w program kulturalny polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Po raz pierwszy obok artystów wykonujących archaiczne utwory zaproszono także twórców muzyki nowoczesnej. „Chcieliśmy pokazać także tych współczesnych twórców, którzy inspirują się najdawniejszymi tradycjami, twórczo eksperymentują z muzycznym dziedzictwem Europy” – wyjaśnił Bernad.
Do takich wykonawców należy śpiewaczka z Norwegii, Mari Boine, która łączy dawne tradycje z Laponii ze współczesnym jazzem i rockiem. Na lubelskim festiwalu wystąpi też francuski zespół Erik Trufaz Quartet ze śpiewakiem Mounirem Troudi z Tunezji, który łączy arabskie tradycje ze współczesną muzyką europejską.
Festiwal potrwa do 12 października. Towarzyszyć mu będzie konferencja poświęcona problemom kontynuacji wiejskich tradycji muzycznych, warsztaty nauki tradycyjnych pieśni gaelickich z dawnej Szkocji oraz tańców z różnych regionów Europy, będą także projekcje filmów etnograficznych.
Festiwal "Najstarsze Pieśni Europy" został powołany w Lublinie przez Fundację Muzyka Kresów w 1999 r. Od 2009 r. organizowany jest przez Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych Rozdroża we współpracy z Fundacją Muzyka Kresów. (PAP)
kop/ hes/