Dokonania awangardy artystycznej lat 60. i 70. są tematem wystawy "Teatr życia" przygotowanej przez Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu. Ekspozycja prezentuje m.in. prace Yoko Ono.
"+Teatr życia: jedna i wiele akcji+ jest wystawą poświęconą tym działaniom artystycznym, które szukają punktów wspólnych pomiędzy sztuką, muzyką eksperymentalną, nowoczesnym tańcem i teatrem. Ekspozycja jest hołdem dla pionierów sztuki body-art i performance, które wstrząsnęły światem w późnych latach 60. i na wczesnym etapie lat 70." - powiedziała rzeczniczka toruńskiego CSW Aleksandra Mosiołek.
Jednym z najgłośniejszych eksponatów na wystawie jest dzieło Yoko Ono, japońskiej artystki i żony Johna Lennona: interaktywna instalacja pozwalająca widzom wypowiedzieć się na temat ich relacji z matką pt. "My Mommy is beautiful", czyli "Moja Mamusia jest piękna".
Jak podkreślają organizatorzy wystawy, sztuka lat 60. i 70., jej "teatralność i wywrotowość" ciągle odbija się echem w praktyce młodej generacji artystów. "Choć wydaje się, że współcześni kładą nacisk raczej na powtarzalność niż oryginalność" - zaznaczyła Mosiołek.
Jednym z najgłośniejszych eksponatów na wystawie jest dzieło Yoko Ono, japońskiej artystki i żony Johna Lennona: interaktywna instalacja pozwalająca widzom wypowiedzieć się na temat ich relacji z matką pt. "My Mommy is beautiful", czyli "Moja Mamusia jest piękna".
"Dzieło to swoje życie rozpoczyna od jednej kartki napisanej przez Yoko i przyczepionej do ściany. Widzowie mają za zadanie – zgodnie z wytyczną Yoko Ono – napisać parę słów o swojej mamie (nie wykluczając i bardziej negatywnych wspomnień), przyczepić zdjęcie, zrobić rysunek mamy" - wyjaśniła Mosiołek.
Wszystkie elementy zostaną umieszczone na ścianie, a po zakończeniu wystawy powędrują do archiwum artystki.
Problematykę ciała poruszają też prace VALIE EXPORT, Mariny Abramowicz i Natalii LL. Obok nich prezentowane są dokonania innych artystów współczesnych (Maurizio Cattelan, Vanessa Beecroft, Francesco Vezzoli, Katarzyna Kozyra, Nicla Ruben Montini, Marlene Haring), którzy odnoszą się do kwestii konwencji patriarchalnego społeczeństwa, politycznych i religijnych autorytetów, wolności seksualnej, tabu w sztuce.
Wystawa została wzbogacona o monumentalne dzieło z kolekcji sztuki UniCredit, "Chiński Teatr" Partricka Tuttofuoco. Stanowi ją audytorium, w którym można zobaczyć wybór wzajemnie połączonych dzieł Johna Baldessariego, Joao Onofre, Jonathana Monka i Pierra Bismutha.
"Teatr życia" jest drugą wystawą z serii zapoczątkowanej przez nową kurator CSW Robrilę Denegri w 2011 roku wystawą "Statek Kosmiczny Ziemia". Ekspozycji towarzyszy katalog z esejami Denegri, historyka sztuki i filozofa Thomasa McEvilley'a, a także historyków sztuki i kuratorów Cristiany Perrelli i Piotra Lisowskiego.
Wystawę "Teatr życia" mozna zwiedzać do 16 września. (PAP)
olz/ hes/