Sąd Okręgowy w Poznaniu uznał w czwartek prawa autorskie rodziny Niemena do utworu „Musica Magica” i zamówi opinie biegłego, który ustali, jakie prawa i w jakim stopniu zostały naruszone przez wykonanie tej piosenki na koncercie w Poznaniu w 2009 roku .
Cywilny proces w sprawie naruszenia praw autorskich i osobistych, poprzez upublicznienia utworu "Musica Magica”, do którego muzykę skomponował Niemen, a słowa napisała włoska piosenkarka Farida, wytoczyła Stowarzyszeniu Muzycznemu Brzemienia i jego prezesowi Krzysztofowi Wodniczakowi Małgorzata Wydrzycka-Niemen.
Żona muzyka domaga się 50 tys. zł zadośćuczynienia i zakazu wykorzystywania utworu przez Stowarzyszenie Muzyczne Brzmienia. Prezes tego stowarzyszenia Krzysztof Wodniczak był w pewnym okresie menedżerem Niemena. W lutym 2009 r. zorganizował w Poznaniu koncert poświęcony pamięci nieżyjącego artysty. Podczas tego koncertu Farida wykonała utwór, o upublicznienie którego toczy się sądowy spór.
Włoszka zaśpiewała do oryginalnej ścieżki dźwiękowej (fonogramu), stworzonej przez kompozytora, na której był nagrany - oprócz muzyki - również głos Niemena. Organizatorzy koncertu nie dostali zgody na upublicznienie tego nagrania od rodziny kompozytora. To zachowanie miało naruszyć prawa autorskie i dobra osobiste Małgorzaty Wydrzyckiej-Niemen, która jest główną spadkobierczynią spuścizny po Czesławie Niemenie. Proces rozpoczął się w marcu ub.r.
Wodniczak twierdzi, że miał prawo wykorzystać ten utwór podczas koncertu, bo był on własnością autorki tekstu, Faridy, która wraz ze wszystkimi prawami otrzymała go od Niemena w prezencie.
W ocenie sądu nie nastąpiło przejęcia praw autorskich przez Faridę i mogły być one odziedziczone przez spadkobierców.
„W dalszym etapie procesu będziemy badać, jakie prawa i w jaki sposób zostały naruszone” – powiedziała prowadząca sprawę sędzia Iwona Godlewska.
Podczas czwartkowej rozprawy sąd wysłuchał Małgorzatę Wydrzycką-Niemen i Krzysztofa Wodniczaka. Żona nieżyjącego artysty przypomniała, że prosiła Wodniczaka o to, aby nie wykorzystywał tego utworu podczas poznańskiego koncertu. „Pan Wodniczak nie chciał o tym słyszeć i przerwał rozmowę” – powiedział Małgorzata Niemen.
Według Wodniczaka, przyjął on do wiadomości prośbę zony Niemena, ale nie mógł decydować o tym, czy utwór zostanie wykonany.
„Przecież to był koncert Faridy i to ona miała w nim utwór +Musica Magica+, przecież nie mogłem podczas koncertu wyrwać jej mikrofonu ani nie mogłem nakazać publiczności, aby na ten czas zatkała sobie uszy” – tłumaczył w sądzie Wodniczak.
Kolejną rozprawa w tym procesie zostanie wyznaczona po otrzymaniu przez sąd opinii biegłego.
Stowarzyszenie Muzyczne Brzmienia jest organizacją non profit, która zajmuje się organizacją imprez kulturalnych, wydaje też bezpłatne czasopismo "Brzmienia".
Czesław Niemen urodził się w 1939 roku w Starych Wasiliszkach koło Lidy (dzisiejsza Białoruś) jako Czesław Juliusz Wydrzycki. Stał się legendą polskiej piosenki. Był wokalistą, instrumentalistą, kompozytorem, poetą, felietonistą i malarzem. W swoich utworach wykorzystywał teksty poetów, m.in. Cypriana Norwida, Adama Asnyka, Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Był jedną z największych postaci polskiej estrady. Zmarł w 2004 roku.(PAP)
kpr/ hes/