Komety - jeden z najpopularniejszych zespołów alternatywnych w kraju - oraz grupa Tymon and the Transistors wystąpią 20 i 21 lipca na Jarocin-Festiwal w Jarocinie (Wielkopolska).
W pierwszym dniu zagrają także laureaci konkursu Red Bull Tourbus Rytmy Młodych, zorganizowanego dla zespołów amatorskich. Obie kapele, podobnie jak zespoły amatorskie, wystąpią na dachu autobusu Red Bull Tourbus.
Komety należą do najbardziej rozpoznawalnych grup. „Do dziś pozostają jednym z nielicznych zespołów krajowych, któremu udało się zaistnieć również poza granicami Polski” - podkreśliła poznańska agencja artystyczna Go Ahead, organizator festiwalu.
W 1980 r. festiwal w Jarocinie przekształcił się w I Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji, a w połowie lat 80. zmienił nazwę na Festiwal Muzyków Rockowych.
Piosenki Komety ukazały się na składankach m.in. w USA, Francji, Finlandii, Niemczech, Japonii i Rosji. W kwietniu ubiegłego roku zespół wydał płytę „Luminal”.
21 lipca zagra Tymon and the Transistors, czyli projekt Tymona Tymańskiego, znanego również z zespołów Kury i Trupy. Jak poinformowała Go Ahead, poza tworzeniem piosenek na własne płyty długogrające, grupa angażuje się w inne projekty, m.in. napisała ścieżkę dźwiękową do filmu „Wesele” Wojciecha Smarzowskiego.
Tegoroczny festiwal rozpocznie 20 lipca na scenie dla kapel zawodowych zespół Illusion. Tego samego dnia fani rocka usłyszą Katarzynę Nosowską, Buldoga, Set Your Goals i pięć innych formacji.
Przez trzy dni wystąpi w sumie 27 zespołów zawodowych. Zagrają także m.in. Biohazard, Paula i Karol, Dead on Time, Coma, Kult, Arka Noego, Luxtorpeda. Szczególnie oczekiwany jest legendarny punkowy zespół wokalisty Jello Biafry z USA.
Jarocińskie rockowiska poprzedziły organizowane przez całą dekadę lat 70. Wielkopolskie Rytmy Młodych. Początkowo były to imprezy o zasięgu lokalnym. W 1973 r. po raz pierwszy zaproszono także zawodowych muzyków. Gwiazdą był wtedy zespół Anawa. W 1980 r. festiwal w Jarocinie przekształcił się w I Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji, a w połowie lat 80. zmienił nazwę na Festiwal Muzyków Rockowych.
Podczas festiwalu w 1994 r. doszło do starć fanów z policją i imprezę wznowiono dopiero w 2005 r., ale w innej już formule i pod nazwą Jarocin PRL Festiwal. Miał on odtwarzać rzeczywistość z lat 80. i ukazywać osadzone w tamtych czasach rockowisko. W 2006 r. przyjęto nazwę Jarocin-Festiwal.
Co roku latem na festiwal do Jarocina przyjeżdża około 10 tys. fanów rocka.(PAP)
zak/ hes/