"Obława" w reż. Marcina Krzyształowicza zdobyła filmowego Orła 2013 jako najlepszy polski film. Roman Polański, jako twórca "Rzezi", został uhonorowany w kategorii najlepszy reżyser. Gala wręczenia nagród odbyła się w poniedziałek w Warszawie. "Obława" Marcina Krzyształowicza zdobyła Orła 2013 dla najlepszego polskiego filmu. Roman Polański, jako twórca "Rzezi", został uhonorowany w kategorii najlepszy reżyser. Gala wręczenia nagród odbyła się w poniedziałek w Warszawie.
Orły to statuetki przyznawane corocznie, w różnych kategoriach, przez Polską Akademię Filmową. W tym roku przypadła 15. edycja tych nagród.
Z Romanem Polańskim, laureatem Orła za reżyserię, w trakcie ceremonii, która odbyła się w Teatrze Narodowym połączono się telefonicznie. Artysta podziękował polskiemu środowisku filmowemu za uhonorowanie go statuetką. "To niesłychana niespodzianka, naprawdę. Szczerze mówię, nie spodziewałem się" - komentował przez telefon Polański. Jako że reżyser "Rzezi" nie był obecny na gali, nagrodę w jego imieniu odebrał przyjaciel, Andrzej Serdiukow. W tej samej kategorii - reżyseria - do Orła 2013 nominowani byli Leszek Dawid (za "Jesteś Bogiem") i Marcin Krzyształowicz (za "Obławę").
Wojenny thriller Krzyształowicza, nagrodzony Orłem 2013 w kategorii najlepszy polski film, pokonał w tej kategorii "Pokłosie" Władysława Pasikowskiego i opowieść o Paktofonice - "Jesteś Bogiem". Głównym bohaterem "Obławy" jest kapral "Wydra", żołnierz partyzanckiego oddziału, zmagający się z Niemcami, z polskimi zdrajcami i z własną przeszłością. Wzruszony Krzyształowicz za Orła dziękował słowami: "Nie spodziewałem się, że będzie aż tak".
Wojenny thriller Krzyształowicza, nagrodzony Orłem 2013 w kategorii najlepszy polski film, pokonał w tej kategorii "Pokłosie" Władysława Pasikowskiego i opowieść o Paktofonice - "Jesteś Bogiem". Głównym bohaterem "Obławy" jest kapral "Wydra", żołnierz partyzanckiego oddziału, zmagający się z Niemcami, z polskimi zdrajcami i z własną przeszłością. Wzruszony Krzyształowicz za Orła dziękował słowami: "Nie spodziewałem się, że będzie aż tak".
Statuetkę w kategorii najlepsza główna rola kobieca odebrała Agnieszka Grochowska. Nagrodzono ją za kreację w dramacie "Bez wstydu" w reż. Filipa Marczewskiego. Aktorka zagrała tam atrakcyjną Ankę, uwikłaną w kazirodczą relację z bratem. W tej samej kategorii nominowane do nagrody były: Danuta Szaflarska (za rolę w "Pokłosiu") i Weronika Rosati (za rolę w "Obławie").
Laureatem Orła dla najlepszego aktora w roli głównej został Maciej Stuhr, doceniony za rolę w "Pokłosiu". Komentując nagrodę za swoją grę w thrillerze Pasikowskiego - filmie, który wywołał w Polsce wiele kontrowersji - Stuhr powiedział m.in.: "Dziękuję wszystkim tym, dzięki którym nie czułem się samotny". Oprócz Stuhra nominowani w tej kategorii byli Bartłomiej Topa (za rolę w "Drogówce" Wojciecha Smarzowskiego) i Marcin Dorociński (za rolę w "Obławie").
W kategorii drugoplanowa rola kobieca zwyciężyła Joanna Kulig, doceniona za grę w "Sponsoringu" Małgorzaty Szumowskiej. Arkadiusz Jakubik otrzymał Orła w kategorii najlepsza drugoplanowa rola męska - za występ w "Drogówce". "Trzeba mieć niemałą odwagę, żeby rolę latino lovera powierzyć właśnie mnie" - komentował żartem Jakubik, przyjmując statuetkę. W filmie Smarzowskiego aktor zagrał policjanta, który jest wielkim miłośnikiem kobiecych wdzięków.
Orłem w kategorii odkrycie roku nagrodzony został jazzman Michał Urbaniak - uhonorowano go za rolę w filmie "Mój rower" Piotra Trzaskalskiego. Allan Starski otrzymał Orła za scenografię do "Pokłosia", a Smarzowski został nagrodzony jako autor najlepszego scenariusza - do "Drogówki". Arkadiusz Tomiak, za zdjęcia do "Obławy", zdobył statuetkę w kategorii najlepszy operator. Nagrodę w kategorii muzyka przyznano za film "Komeda, Komeda..." (muzyka: Krzysztof Komeda i Mariusz Ostański).
Jarosław Kamiński, który pracował przy "Jesteś Bogiem", otrzymał Orła za montaż. Za dźwięk, do filmu "Obława", uhonorowano Barbarę Domaradzką i Piotra Domaradzkiego. Także kostiumy do tego filmu zostały nagrodzone - zaprojektowała je Magdalena Rutkiewicz-Luterek.
Orzeł 2013 za osiągnięcia życia przyznany został Danucie Szaflarskiej. Aktorka nie była obecna na poniedziałkowej ceremonii - nagrodę w jej imieniu odebrała reżyserka Dorota Kędzierzawska, która przekazała podziękowania od Szaflarskiej.
Za najlepszy film dokumentalny Polska Akademia Filmowa uznała "Wirtualną wojnę" Jacka Bławuta. W kategorii najlepszy film europejski triumfowała "Miłość" austriackiego reżysera Michaela Hanekego. Nagrodę Publiczności zdobył film Leszka Dawida "Jesteś Bogiem".
Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym Orłów 2013.(PAP)
jp/ agz/ hes/ bk/ tpo/