Kosztem 350 tys. zł Muzeum Narodowe w Poznaniu zmodernizuje przestrzeń wystaw stałych w Galerii Malarstwa i Rzeźby, gdzie pokazywana jest sztuka polska od końca XVIII do połowy wieku XX oraz sztuka współczesna. Otwarcie ekspozycji w nowym kształcie planowane jest na koniec 2012 roku.
Jak powiedziała we wtorek PAP rzeczniczka muzeum Aleksandra Sobocińska, placówka pozyskała na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wyniesie ono blisko 160 tys. zł.
„W ramach zadania modernizacji przestrzeni wystaw stałych planowana jest między innymi prezentacja ekspozycji sztuki polskiej według nowego scenariusza. Zmiany dotyczyć będą przede wszystkim przestrzeni polskiego romantyzmu, w której znajdzie się większa niż dotąd kolekcja prac Januarego Suchodolskiego. Planowane jest także wzbogacenie ekspozycji rzeźb o obiekty do tej pory nieprezentowane” – powiedziała Sobocińska.
Część obiektów prezentowanych na ekspozycjach zostanie opatrzona podpisami w języku Braille'a. Galerie zostaną doposażone w plany tyflograficzne, które ułatwią osobom niewidomym i słabowidzącym poruszanie się po przestrzeniach wystaw stałych.
Jak dodała, projekt modernizacji przestrzeni wystaw stałych zakłada także poszerzenie Galerii Sztuki Współczesnej o aspekty sztuki aktualnej, dotąd nie prezentowane, filmy i zapisy wideo. Przestrzenie ekspozycji stałych w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Poznaniu zostaną wyposażone w nowe cokoły pod rzeźby i oświetlenie. Pojawią się nowe ławki dla publiczności, umożliwiające gościom muzeum odpoczynek w trakcie zwiedzania a także wprowadzony zostanie system identyfikacji wewnętrznej.
Część obiektów prezentowanych na ekspozycjach zostanie opatrzona podpisami w języku Braille'a. Galerie zostaną doposażone w plany tyflograficzne, które ułatwią osobom niewidomym i słabowidzącym poruszanie się po przestrzeniach wystaw stałych.
Jak powiedziała Sobocińska, do końca roku na ekspozycję stałą Galerii Sztuki Średniowiecznej powróci odrestaurowana, późnogotycka rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego. Rzeźba jest zabytkiem wysokiej klasy artystycznej i dlatego też, do zniszczenia, była eksponowana jako jeden z kluczowych obiektów galerii.
„Figura jest poważnie zniszczona, rozpadła się na kilka dużych i wiele mniejszych elementów. Choć uszkodzenia są niezwykle poważne, jednak jej jakość artystyczna w pełni uzasadnia podjęcie wysiłku ponownego scalenia i uzupełnień ubytków. Z oryginalnej kompozycji zachował się korpus figury Chrystusa wraz z głową i większą partią kończyn dolnych. Brak utraconych stóp oraz ramion Chrystusa” – powiedziała.
Rzeczniczka dodała, że prace nad zniszczoną rzeźbą odbywać się będą poza Muzeum Narodowym w Poznaniu, tamtejszy dział konserwacji nie dysponuje odpowiednio wyposażoną pracownią konserwatorską.(PAP)
rpo/ ls/