Nowoczesna sztuka może ułatwić nam zrozumienie i Polski dzisiejszej, i Polski przyszłej - powiedział prezydent Bronisław Komorowski, otwierając w piątek w Pałacu Prezydenckim wystawę prac sztuki współczesnej "Jaka sztuka dziś, taka Polska jutro".
"Mnie szalenie odpowiada jako kierunek myślenia ten tytuł wystawy, że sztuka dzisiejsza mówi o tym, jaka będzie Polska jutro" - powiedział prezydent. Jak podkreślił, dzisiaj każda, nawet najbardziej niepokorna sztuka, w przyszłości stanie się klasyką i na tym polega pewien postęp.
W ocenie prezydenta, ważne jest, aby pokazać to, co jest "przejawem niepokornej nowoczesności pokazywanej poprzez wybitną sztukę". "Liczę, że to nowoczesne spojrzenie ułatwi nam (...) pokazanie ważnych, wielkich wydarzeń przez dzieła artystów, którzy myślą w kategoriach nowoczesności i chcą się odróżnić od klasycznego ujęcia" - dodał prezydent.
Historycznym akcentem na wystawie jest zespół rzeźb i rysunków Aliny Szapocznikow (1926–1973). To artystka, która – choć zmarła 40 lat temu – dopiero niedawno została odkryta dla międzynarodowej publiczności. Część pokazywanych rzeźb przyjedzie na wystawę prosto z pokazu w nowojorskim Museum of Modern Art.
Dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej Joanna Mytkowska podkreśliła, że możliwość pokazania fragmentu kolekcji w Pałacu Prezydenckim poczytuje za silne wsparcie dla jej instytucji. "To wsparcie pozycji kultury nowoczesnej w świadomości społecznej (...) Wystawa daje szansę zobaczenia, jaki jest potencjał przyszłej kolekcji muzeum. To wspaniałe, atrakcyjne, złożone dzieła sztuki (...) Kolekcja liczy teraz 350 znaczących dzieł. Zebraliśmy ją zaledwie w trzy lata, dzięki specjalnemu programowi ministra kultury" - mówiła Mytkowska.
Na ekspozycji w Pałacu Prezydenckim można m.in. zobaczyć dzieła Pawła Althamera, Wilhelma Sasnala, Aliny Szapocznikow, Piotra Uklańskiego, Artura Żmijewskiego i Sanji Iveković.
Tytuł ekspozycji "Jaka sztuka dziś, taka Polska jutro" jest cytatem z pracy "Prognoza" (2012) Cezarego Bodzianowskiego, która w formie transparentu ma być prezentowana na fasadzie tymczasowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w pawilonie Emilia w Warszawie.
Wśród prac wybranych z kolekcji muzeum na wystawę trafiła m.in. rzeźba "Guma" (2008) Pawła Althamera, wykonana we współpracy z dziećmi i opiekunami z Grupy Pedagogiki i Animacji Społecznej Praga Północ w Warszawie. Praca przedstawia mieszkańca stołecznej Pragi; w 2009 r. stanęła na ul. Stalowej, w miejscu, gdzie przedwcześnie zmarły "pan Guma" lubił przebywać.
Na wystawie prezentowana jest też praca "Niewidzialne kobiety Solidarności" (2009) chorwackiej artystki Sanji Iveković, która odnosi się do kobiet mających znaczący wkład w obalenie komunizmu, do niedawna pomijanych w polskiej historii.
Charakterystyczne dla czasów transformacji obrazy biedy i wykluczenia – w pięknej plastycznie formie – prezentują prace z lat 2009-2010 rosyjskiej malarki Olgi Czernyszewej. Z kolei monumentalny obraz Rafała Bujnowskiego "Oczodoły" (2010) to symboliczna wizja Polski w budowie.
W Pałacu Prezydenckim można też zobaczyć słynną fotografię Piotra Uklańskiego przedstawiającą wizerunek Jana Pawła II utworzony przez kilka tysięcy stojących brazylijskich żołnierzy. Fotografia "Bez tytułu (Jan Paweł II)" pochodzi z 2004 r.
Na wystawie pokazywane są także nowe obrazy Wilhelma Sasnala. "Bez tytułu (Astronauta)" (2011) opowiada o utopijnej wizji przyszłości, opartej na planach podboju Kosmosu, a portret "Bez tytułu (Anka)" (2011) przedstawia ekspresyjny wizerunek współczesnej, ciężarnej kobiety.
Historycznym akcentem na wystawie jest zespół rzeźb i rysunków Aliny Szapocznikow (1926–1973). To artystka, która – choć zmarła 40 lat temu – dopiero niedawno została odkryta dla międzynarodowej publiczności. Część pokazywanych rzeźb przyjedzie na wystawę prosto z pokazu w nowojorskim Museum of Modern Art.
2 i 3 lutego wystawa będzie dostępna dla publiczności. Następne terminy będą podawane sukcesywnie. Informacje są dostępne na stronie www.artmuseum.pl. Ekspozycję można oglądać do 21 kwietnia. (PAP)
agz/ mce/ akn/ ls/