Rękopis niepublikowanego do tej pory dramatu Wisławy Szymborskiej z 1944 r. zostanie w sobotę w Krakowie wystawiony na aukcji antykwariatu "Rara Avis". Utwór "Zamiast: Za przeproszeniem" jest datowany na październik 1944 r. i dedykowany Tadeuszowi R. "Rękopis przekazali na aukcję spadkobiercy adresata utworu” – powiedziała PAP współwłaścicielka krakowskiego antykwariatu "Rara Avis" Zuzanna Migo-Rożek.
Rękopis liczy osiem kart sztywnego papieru. Osią dramatu jest rozmowa między królem Władysławą Jagiełłą i jego żoną Jadwigą na temat ich związku, z którego żadna ze stron nie czerpie satysfakcji. Utwór jest stylizowany na średniowieczny manuskrypt z barwnymi inicjałami, odpowiednią czcionką i ilustracjami wykonanymi kredkami i akwarelą.
„Rękopis jest wyjątkowy ze względu na autorkę, czas jego powstanie we wczesnym okresie twórczości poetki i fakt, że Wisława Szymborska sama go ilustrowała. Spodziewamy się emocji przy licytacji” – dodała Migo-Rożek.
Utwór "Zamiast: Za przeproszeniem" jest datowany na październik 1944 r. i dedykowany Tadeuszowi R. "Rękopis przekazali na aukcję spadkobiercy adresata utworu” – powiedziała PAP współwłaścicielka krakowskiego antykwariatu "Rara Avis" Zuzanna Migo-Rożek.
Będzie to 391. pozycja sobotniej aukcji z ceną wywoławczą 6 tys. zł. Prawo pierwokupu po wylicytowanej cenie mają Biblioteka Narodowa oraz Biblioteka Jagiellońska, ale nie wiadomo, czy z niego skorzystają. „Będzie to zależało do okoliczności” – powiedział PAP dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie prof. Zdzisław Pietrzyk. Biblioteka Jagiellońska ma już w swoich zbiorach rękopisy utworów i korespondencję Wisławy Szymborskiej.
Na sobotniej aukcji "Rara Avis" będą licytowane także inne rękopisy literackie m.in. zbiór korespondencji Marii Dąbrowskiej i Anny Kowalskiej z poetą i pisarzem Janem Pierzchałą, list Tadeusza Różewicza do Kazimierza Wyki, odręczny list Stanisława Wyspiańskiego do niewymienionej w tekście księgarni Gebethnera. Na sprzedaż wystawione zostaną też: odpis świadectwa urodzenia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i świadectwo tzw. małej matury czyli ukończenia przez poetę Gimnazjum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego w Warszawie. Rarytasem dla muzykologów będzie pierwsze wydanie „II Koncertu fortepianowego f-moll” Fryderyka Chopina.(PAP)
wos/ ls/ ura/