Obrazy, grafiki i rękodzieła autorstwa krakowskiego artysty z "Piwnicy pod Baranami" Krzysztofa Litwina, a także zdjęcia z filmów i kabaretów, w których wystąpił, można od czwartku oglądać na wystawie w Kamienicy Hipolitów w Krakowie.
Ekspozycja prezentuje całokształt twórczości Litwina, który - jak podkreśliła w rozmowie z PAP kuratorka wystawy, Karina Janik – należał do twórców o wszechstronnych zainteresowaniach.
Z wykształcenia grafik, zasłynął głównie jako malarz akwareli. Jego obrazy przedstawiają sceny rodzajowe, np. nowożeńców na weselu, pracowników cyrku, ludzi przy różnych codziennych czynnościach.
Pisał teksty dla "Piwnicy pod Baranami". Był też aktorem. Zagrał w ok. 80 filmach, m.in. sierżanta Walczaka w „Przygodach psa Cywila” wyreżyserowanym przez Krzysztofa Szmagiera, Lopeza Soaresa w „Rękopisie znalezionym w Saragossie” w reż. Wojciecha Hasa, chorążego Zenka w serialu „Czterej pancerni i pies” Konrada Nałęckiego. Jako wokalista współpracował z zespołem muzycznym Silna Grupa pod Wezwaniem.
Krzysztof Litwin urodził się w Krakowie w 1935 r. i tam zmarł w wieku 65 lat. Całe życie był związany z tym miastem. Sławę przyniosła mu współpraca z "Piwnicą pod Baranami", dla której skomponował pierwszy hymn "Leokadia". Popularnością cieszyły się jego występy kabaretowe.
„Wystawę podzieliliśmy na cztery części, każdą z nich umieściliśmy w osobnej sali” – powiedziała Janik.
W pierwszym pomieszczeniu są dokumenty i eksponaty dotyczące głównie osoby artysty. Zaprezentowano zdjęcia z dzieciństwa i młodości spędzonej w Krakowie oraz kilka autoportretów.
Druga sala mieści obrazy i grafiki oraz wykonane przez artystę rękodzieła – głównie biżuterię. „W pomieszczeniu tym jest około stu obiektów. Nie będzie można ich zobaczyć nigdzie indziej, ponieważ zostały wypożyczone z prywatnych zbiorów znawczyń sztuki m.in. Krystyny Axmann i Krystyny Bochenek, jak również od wdowy po zmarłym w 2000 r. artyście, Małgorzaty Litwin” – wyjaśniła kuratorka ekspozycji.
W trzecim pomieszczeniu można zobaczyć rekwizyty ilustrujące współpracę artysty z kabaretem "Piwnica pod Baranami". Są tu głównie zdjęcia archiwalne z występów na scenie i teksty skeczy kabaretowych wygłoszonych przez Litwina.
W czwartej sali znajdują się fotografie z filmów, w których wystąpił. Jest w niej również specjalny ekran. Uruchamiając go można oglądać m.in. fragmentu przedstawienia „Makbet” z 1969 r. Andrzeja Wajdy i krótkometrażowy film „Herold” z 1968 r. w reż. Bohdana Kosińskiego.
Kuratorka szczególnie poleca obejrzenie miedzianej, srebrnej i złotej biżuterii ręcznie wykonanej przez artystę. „Robił ją dla przyjaciół na różne okazje, np. wisiorek w kształcie barana dla założyciela +Piwnicy pod Baranami+ Piotra Skrzyneckiego albo srebrny wisiorek w kształcie robaczywej gruszki dla żony Małgorzaty” – mówiła Janik.
„Godne uwagi są też bardzo drogie i antykwaryczne wydruki książeczek powstałych w pracowni prof. Witolda Chomicza. Autorem ilustracji do nich, a konkretnie do poezji Białoszewskiego, Tuwima i Gałczyńskiego, jest właśnie Litwin” – powiedziała kuratorka.
Wystawa w Kamienicy Hipolitów - oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa - czynna będzie do 17 lutego 2013 r.
Krzysztof Litwin urodził się w Krakowie w 1935 r. i tam zmarł w wieku 65 lat. Całe życie był związany z tym miastem. Sławę przyniosła mu współpraca z "Piwnicą pod Baranami", dla której skomponował pierwszy hymn "Leokadia". Stworzył też muzykę do utworu "Ulica" będącego kompilacją tekstów Franza Kafki i Aleksandra Błoka, a wykonywanego przez artystkę Joannę Plewińską. Popularnością cieszyły się jego występy kabaretowe. Publiczność zapamiętała go m.in. z takich monologów jak "Krawiec", "Major Pyć", "Racjonalizator", a także ze skeczów "Nuda" i "Beethoven". Wraz z aktorem Janem Guntnerem wykonywał dialogi "Rozmówki chłopskie".(PAP)
bko/ hes/