13 wystaw, pokazy filmów, warsztaty, targi pomysłów oraz czytelnia komiksów składają się na rozpoczęty w czwartek w Poznaniu IV Międzynarodowy Festiwalu Kultury Komiksowej Ligatura.
Festiwal jest częścią projektu Centrala, czyli Central Europe Comics Art, którego zadaniem jest promocja komiksowego potencjału twórców z Europy Środkowej. Ligatura jest w zamyśle organizatorów festiwalem, który ukazuje obecność komiksu w kulturze - poprzez promocję i prezentację ambitnych projektów komiksowych z całego świata.
"Nasz festiwal nie promuje masowego komiksu, stawiamy na najciekawsze i najnowsze zjawiska poszczególnych komiksografii. Na Ligaturze pokazujemy, co ciekawego dzieje się w komiksie oraz jak różnorodne estetycznie i fabularnie jest to medium" - powiedział PAP organizator imprezy Michał Słomka.
"Nasz festiwal nie promuje masowego komiksu, stawiamy na najciekawsze i najnowsze zjawiska poszczególnych komiksografii. Na Ligaturze pokazujemy, co ciekawego dzieje się w komiksie oraz jak różnorodne estetycznie i fabularnie jest to medium" - powiedział PAP organizator imprezy Michał Słomka.
Nowością na festiwalu jest Czytelnia Ligatury, specjalne miejsce w którym wydawcy i właściciele praw do komiksów prezentują swoje zasoby. Zarejestrowani uczestnicy festiwalu mogą przez kilka godzin dziennie czytać na miejscu najnowsze produkcje komiksowe z całego świata.
Podczas festiwalu osiemnastu wybranych wcześniej przez organizatorów artystów z całej Europy będzie mogło zaprezentować swoje pomysły na komiksy przed jury złożonym z profesjonalnych wydawców. Najlepsza praca zaprezentowana podczas Ligatura Pitching, bo tak nazywa się prezentacje pomysłów przed producentami zostanie wydana.
W piątek działalność zainauguruje stała galeria komiksu „Cheap East”. W jednym z pomieszczeń w centrum Kultury Zamek w Poznaniu będzie można oglądać oryginalne rysunki komiksów.
„Jest to pierwsza tego typu stała galeria w Polsce. My na początek pokażemy prace do komiksu +Nieznany Geniusz+ do którego rysunki wykonała Agnieszka Piska, a teksty napisał Mikołaj Tkacz” – powiedział PAP Słomka.
Jednym z bloków tematycznych festiwalu są Wykłady Mistrzowskie, które od pierwszej edycji mają formę spotkań z wybitnymi artystami komiksowymi, teoretykami i historykami komiksu. W tym roku organizatorzy poprosili o prelekcję dwóch jury konkursu Ligatura Pitching: Szwajcara Christiana Gassera oraz Francuza Nicolasa Grivela, ponadto, swoją wiedzą z uczestnikami festiwalu podzielą się Fin Kalle Hakkola i prof. Jerzy Szyłak z Uniwersytetu Gdańskiego.
Tradycyjnie podczas festiwalu odbędą się targi East Cover. Międzynarodowe targi, które są platformą promocji działań związanych z kulturą komiksową oraz wymiany doświadczeń, prezentacji nowości, udostępniania licencji wydawniczych wydawców i dystrybutorów z całego świata.
W tym roku swoje publikacje będą prezentować wystawcy z Czech, Łotwy, Niemiec, Chorwacji, Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji, Serbii, Słowenii, Bułgarii, Holandii, Ukrainy, Finlandii i Polski.
Festiwal Kultury Komiksowej Ligatura zakończy się w niedzielę. (PAP)
kpr/ mlu/