Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu planuje realizację cyklu projektów mających skłonić do refleksji na temat wolności i zniewolenia. Pierwszym z nich będzie instalacja „Symulator totalitaryzmu”, która we wtorek pojawi się w centrum miasta. Otwarcie instalacji nieprzypadkowo odbędzie się we wtorek 25 czerwca. Jak podkreślał na czwartkowej konferencji zastępca dyr. ds. artystycznych „Elektrowni” Zbigniew Belowski, projekt „Symulator totalitaryzmu” wpisuje się w obchody 37. rocznicy radomskiego Czerwca’76.
Symulator to ogromna, zaciemniona kabina, pokryta wewnątrz papą. W środku stoi jeden biały fotel, z którego widz ogląda prezentację multimedialną. „Przed oczami przesuwają się obrazy totalitaryzmu, czasem przygnębiające, a nawet przerażające. Budzą one w oglądającym świadomość, niezamierzonego wprawdzie, ale jednak współuczestnictwa i skłaniają do refleksji” – zauważył Belowski.
Autorem projektu jest Paweł Kowalewski (ur. 1958). Przez kilka lat zbierał on odpowiednie zdjęcia publikowane w internecie, starannie je wybierał i przetwarzał, zestawiał ze sobą. Przedstawiają „psy wojny” – śmierć, głód i pożogę, jakie były skutkiem faszyzmu, stalinizmu i innych izmów.
Instalacja będzie czynna do 4 lipca.
Kolejnym przedsięwzięciem „Elektrowni” jest wystawa, której wernisaż zaplanowano na 28 czerwca. Ekspozycja jest pierwszą odsłoną realizowanego w Radomiu projektu pod wspólnym tytułem „Horyzont wolności”, który powstał w Pierwszej Pracowni Interdyscyplinarnej na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie prowadzonej przez prof. Zbigniewa Bajka.
W wystawie biorą udział pedagodzy, doktoranci i studenci związani z krakowską ASP, z artyści z Ostrawy, Łodzi i Gdańska. „Uczestnicy tego projektu podejmują, jako temat swoich rozważań i działań artystycznych pojęcie wolności, w kontekście miejsca, gdzie wolność mocno się ogranicza” – wyjaśnił Belowski.
Wystawa czynna będzie do 30 września.
Druga część projektu ma być realizowana w październiku w radomskim Areszcie Śledczym, gdzie – jak zaznaczył Belowski - artyści będą się starali w artystyczny sposób ożywić spacerniaki.
We współpracy z „Elektrownią” swój autorski projekt „Wolność i niewola” realizować będzie polska artystka mieszkająca we Francji Elżbieta Cieślar (ur. 1934). W 2010 roku Cieślar przeprowadziła ankietę na temat wolności wśród mieszkańców wsi otaczających miasto Die w regionie Drom, gdzie obecnie mieszka. Jego rezultatem było powstanie instalacji złożonej z wydrukowanych na płótnie wypowiedzi Francuzów na temat wolności, która była eksponowanej m.in. w 2010 roku w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.
Część druga tego projektu będzie zrealizowana w formie wizyty studyjnej na przełomie sierpnia i września 2013 r. w Przysusze k. Radomia – dawnej siedzibie rodziny artystki – w i okolicznych miejscowościach. Etap ten zakończy wystawa, którą Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” zrealizuje w 2014 roku. (PAP)
ilp/ abe/