Wstrzymaną we wrześniu ubiegłego roku budowę Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku dokończy firma NDI SA z Sopotu. Umowę w tej sprawie podpisano we wtorek. Otwarcie teatru zaplanowano na lipiec 2014 r. „W najbliższych dniach firma przejmie plac budowy i będzie miała 11 miesięcy na dokończenie prac” – poinformował na konferencji prasowej dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (GTC) prof. Jerzy Limon. Kolejnych kilka miesięcy potrwa wyposażanie teatru.
Z poprzednim wykonawcą obiektu, spółką Pol-Aqua, Gdański Teatr Szekspirowski zerwał umowę z powodu znacznych opóźnień w pracach budowlanych. Budynek miał być gotowy do końca listopada 2012 r., gdy tymczasem zaawansowanie inwestycji, gdy roboty zostały przerwane, wyniosło 38 procent.
Teatr Szekspirowski powstaje w pobliżu zabytkowego centrum Gdańska na placu Bogusławskiego. W tym miejscu w XVII wieku działała podobna instytucja pod nazwą Szkoła Fechtunku, w której wystawiano sztuki Williama Szekspira. Pierwsze wzmianki historyczne o występach aktorów angielskich w Szkole Fechtunku pochodzą z ok. 1611 r.
GTC musiał ogłosić przetarg na nowego wykonawcę obiektu. Zgłosiło się sześć firm. Najtańsza oferta wpłynęła od NDI SA. Wartość kontraktu z tą firmą wynosi ponad 43,3 mln zł brutto.
Najbliższe etapy budowy Teatru Szekspirowskiego to m.in. doprowadzenie budynku do stanu surowego oraz montaż otwieranego dachu o powierzchni 500 metrów kwadratowych, który zaplanowany jest na sierpień lub wrzesień tego roku.
Pomysł budowy Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku sięga 1991 r., kiedy to z inicjatywy anglisty, prof. Jerzego Limona powstała Fundacja Theatrum Gedanense, pod patronatem księcia Walii Karola i Andrzeja Wajdy.
Kamień węgielny pod budowę placówki wmurowano we wrześniu 2009 r. W uroczystości tej uczestniczyli m.in. premier Donald Tusk i minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.
Budynek zaprojektował włoski architekt Renato Rizzi - autor m.in. Pałacu Sportu we włoskim Trento i Muzeum Egipskiego w Kairze.
Obiekt o powierzchni ośmiu tysięcy metrów kwadratowych (z czego 4,5 tys. metrów kwadratowych w części nadziemnej) w zależności od rozmieszczenia dwóch scen i widowni będzie mógł pomieścić od 500-600 osób.
„Proszę mi wierzyć – nie ma takiego drugiego teatru na świecie. Będzie wizytówką architektoniczną Gdańska XXI wieku oraz wyrazem wizji kulturalnej tego miasta” – podkreślił Limon.
Teatr Szekspirowski powstaje w pobliżu zabytkowego centrum Gdańska na placu Bogusławskiego. W tym miejscu w XVII wieku działała podobna instytucja pod nazwą Szkoła Fechtunku, w której wystawiano sztuki Williama Szekspira. Pierwsze wzmianki historyczne o występach aktorów angielskich w Szkole Fechtunku pochodzą z ok. 1611 r. Po rozebraniu Szkoły Fechtunku w 1740 r. powstał w tym samym miejscu inny teatr, zwany Komedienhaus, który funkcjonował do początku XIX wieku.
Teatr Szekspirowski będzie działał na zasadzie impresariatu, nie będzie miał stałego zespołu aktorskiego.
Koszt budowy i wyposażenia Teatru Szekspirowskiego wyniesie ponad 80 mln zł, z czego 50 mln to dotacja z Unii Europejskiej, resztę po połowie sfinansują samorządy: gdański i marszałkowski.
Za opóźnienie w budowie GTC domaga się od Pol-Aqua odszkodowania w wysokości siedmiu milionów złotych. Pozew w tej sprawie trafił do sądu. (PAP)
rop/