Kilkadziesiąt instrumentów muzycznych, które zostały wykonane przez śląskich mistrzów w XVIII w. i XIX w., można oglądać na wystawie w Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego.
Ekspozycja „Nowy blask, dawny dźwięk” prezentuje instrumenty pochodzące z kolekcji pianisty, dyrygenta i kompozytora prof. Leszka Wisłockiego. To skrzypce, altówki, flety, oboje i klarnety, tuby, trąbki i puzony. „Instrumenty w większości zostały wykonane przez śląskich mistrzów w XVIII w. i XIX w.” - poinformowała Małgorzata Porada-Labuda z biura prasowego Uniwersytetu Wrocławskiego.
Instrumenty lutnicze wytwarzano od połowy XVII w. m.in. w miejscowości Wilkanów u stóp Masywu Śnieżnika. „Na wystawie można zobaczyć altówkę, którą w Wilkanowie przed ponad 200 laty z pieczołowitością wykonał Johann Georg Boeck. Wierzchnia płyta pudła rezonansowego jest świerkowa, spód i boki – jaworowe; w bokach symetryczne wycięcia w kształcie ostro zakończonego C, na płycie wierzchniej otwory rezonansowe stylizowane na literę f” - podała Porada-Labuda.
Na wystawie prezentowane są również instrumenty dęte - flety, oboje i klarnety - wykonane z bukszpanowego drewna. Najstarszym z prezentowanych instrumentów dętych jest klarnet wykonany w 1795 r., najmłodszym zaś – obój, który powstał we wrocławskiej pracowni Kleinerta w 1929 r. „Pracownia ta działała nieprzerwanie przez ponad 100 lat, od 1832 do 1935 r.” - dodała Porada-Labuda.
Na ekspozycji znalazły się również instrumenty z wrocławskiej pracowni Schoengarthów. To m.in. kornet, puzon i róg. Najstarszy z tych instrumentów - trąbka sygnałowa wojsk pruskich – pochodzi z 1815 r.
Wystawa w Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego ma charakter multimedialny. Zwiedzający mogą w słuchawkach usłyszeć dźwięki dawnych instrumentów. Oprócz eksponatów pochodzących ze zbiorów prof. Wisłockiego, na ekspozycji znalazły się też instrumenty wypożyczone przez Marka Janczara, który był konsultantem merytorycznym wystawy, Tadeusza Polaka i Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia we Wrocławiu.
Wystawę „Nowy blask, dawny dźwięk” można zwiedzać do końca września 2013 r.(PAP)
pdo/ je/