Ma dziesięć metrów, składa się z 16 pierścieni różnej średnicy i jest napędzana siłą człowieka bądź wiatru. Nową interaktywną instalację artysty Adama Garnka będzie można oglądać od piątku na Placu Artystów w Kielcach.
Turbina jest wykonana ze stali ocynkowanej oraz ze stali nierdzewnej, ma 10 metrów długości i 2,5 metra wysokości; waży 1,5 tony. Pierścienie zainstalowane są na poprzecznej osi. Każdy o innej średnicy; najmniejszy ma ok. 130 centymetrów, największy 2 metry.
Jak powiedział PAP autor instalacji Adam Garnek turbinę będzie można napędzić ruchem ręki. Na każdym pierścieniu znajdują się niewielkie metalowe blaszki, które wraz ruchem pierścienia będą zmieniać swoje położenie. W ten sposób odbite światło od tysięcy blaszek da niezwykły efekt wizualny.
Nietypowa rzeźba zostanie uruchomiona w piątek na Placu Artystów w Kielcach. Będzie można zobaczyć również inne prace artysty, takie jak "Maszyna do pisania na papierze", "Ekran" oraz "Pojazd Teatralny".
"W sensie technicznym turbina pracuje i tworzy energię; chciałbym, żeby ta energia szła do ludzi" - powiedział Garnek.
Nietypowa rzeźba zostanie uruchomiona w piątek na Placu Artystów w Kielcach. Będzie można zobaczyć również inne prace artysty, takie jak "Maszyna do pisania na papierze", "Ekran" oraz "Pojazd Teatralny".
Jak zapowiedział autor prac odbędzie się również nietypowy koncert na dziewięciu instrumentach, które sam wykonał. "To są małe maszynerie, które nazwałem instrumentami. Uruchomianie ich nazywam graniem, ponieważ do ich stworzenia zainspirowały mnie prawdziwe instrumenty" - powiedział artysta. Zastrzegł jednocześnie, że to nie będzie koncert muzyczny, tylko wizualny.
Turbinę będzie można oglądać na Placu Artystów przez dwa miesiące. Przez najbliższy tydzień będzie też można spotkać tam artystę i z nim porozmawiać.
Adam Garnek urodził się 3 grudnia 1964 roku w Kazimierzy Wielkiej (Świętokrzyskie). Jest absolwentem wydziału malarstwa, grafiki i rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Poznaniu. Jego prace były wystawiane zarówno w kraju jak i za granicą. W latach 90. popularność przyniosły artyście tworzone przez niego rzeźby-obiekty mające najczęściej formę pojazdów.
Rzeźba Adama Garnka to piąte wydarzenie artystyczne z cyklu „Sztuka w przestrzeni publicznej" organizowane dorocznie z inicjatywy kieleckich przedsiębiorców Doroty i Tomasza Tworków. W poprzednich latach swoje prace prezentowali: Zbigniew Frączkiewicz, Jerzy Kędziora, Leon Tarasewicz i Ludwika Ogorzelec.(PAP)
kps/ abe/