Violetta Rotter-Kozera z katowickiego oddziału TVP zwyciężyła w ósmej edycji regionalnego konkursu dziennikarskiego "Silesia Press". Dziennikarkę nagrodzono za film dokumentalny poświęcony postaci wybitnego kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego.
Nagrody w konkursie wręczono podczas piątkowej gali w Katowicach. Jury nagrodziło Rotter-Kozerę "za perfekcyjny warsztatowo, znakomicie udokumentowany i dopracowany w każdym szczególe portret wybitnego artysty, mistrzowsko osadzony w kontekście czasu i miejsca, w których żył". Film „Please Find – Henryk Mikołaj Górecki” zdobył wcześniej główną nagrodę w innym regionalnym konkursie dziennikarskim - imienia Krystyny Bochenek.
"Mieliśmy szczęście, że ten film zrobiła właśnie Violetta Rotter-Kozera; powstał film piękny, dyskretny, zrobiony z umiarem, sercem i inteligencją" - mówiła podczas gali wdowa po zmarłym w 2010 r. kompozytorze Jadwiga Górecka. Autorka zaś dziękowała rodzinie artysty za szczerość, zaufanie i pomoc, bez których film nie mógłby powstać. Rotter-Kozera już po raz drugi zdobyła główną nagrodę "Silesia Press". Jak mówiła, ceni ją szczególnie, jako nagrodę środowiska dziennikarskiego.
Laureatów konkursu wyłoniło jury złożone ze znanych dziennikarzy śląskich mediów. Jego pracami kierowała uznana reportażystka radiowa, laureatka prestiżowej nagrody "Prix Italia", Anna Sekudewicz z Radia Katowice. Wiceprzewodniczącym jury był red. Jan Dziadul z "Polityki". Laureaci otrzymali nagrody pieniężne. Oprócz nagrody głównej przyznano m.in. po trzy równorzędne drugie i trzecie nagrody oraz nagrodę specjalną.
Laureatami drugiej nagrody zostali: Anna Dudzińska z Polskiego Radia Katowice za reportaż „Brama” o fundacji zajmującej się dziedzictwem historycznym i kulturowym ("za pełną ważnej treści, a zarazem subtelności i warsztatowej elegancji dźwiękową opowieść o pasji w przywracaniu pamięci o świecie minionym"), Anna Malinowska z katowickiej redakcji Gazety Wyborczej za tekst o kaplicy wybudowanej na prywatnej działce „Niewierząca” ("za wyborny, dobrze udokumentowany i dopracowany warsztatowo reportaż, ukazujący siłę i determinację lokalnej sitwy") oraz Marcin Zasada z Dziennika Zachodniego za cykl artykułów na temat Ustawy metropolitalnej. Jury nagrodziło go "za perfekcyjną znajomość tematu i konsekwencję w przybliżaniu tematyki aglomeracyjnej, a jednocześnie za modelową realizację kontrolnej funkcji mediów, które nie mogą milczeć, gdy politycy łamią dane obywatelom słowo".
Trzecią nagrodę otrzymali: Dagmara Drzazga z TVP Katowice za dokument „Bez jednego drzewa las lasem zostanie” ("za dokumentalny kunszt oraz niezwykłą wrażliwość w przedstawieniu postaci zgilotynowanego ks. Jana Machy, a zarazem za film wpisujący się we współczesną dyskusję o historii i tożsamości Śląska"), Marcin Pietraszewski z Gazety Wyborczej za artykuł „Prezes Kolei Śląskich podał się do dymisji” i inne teksty o tej tematyce (nagrodzono go "za wybitny przykład dziennikarstwa, które zmienia świadomość i wpływa na rzeczywistość oraz za ukazanie kulis klęski Kolei Śląskich") oraz Judyta Watoła z katowickiej "GW" - za cykl artykułów o nieprawidłowościach podczas konkursów NFZ na leczenie w śląskich szpitalach. Jurorzy docenili ją "za wybitną znajomość tematu oraz odwagę i konsekwencję w demaskowaniu mechanizmów wypaczających procedury, które powinny służyć nam wszystkim".
Nagrodę specjalną otrzymały Anna Sojka z Radia Katowice i Maria Zawała z Dziennika Zachodniego za cykl audycji pod nazwą „Spotkania Medyczne im. Krystyny Bochenek”. Jurorzy nagrodzili obie dziennikarki "za ogromną pracę włożoną w kontynuację idei zapoczątkowanej przez Krystynę Bochenek, a także za profesjonalizm i determinację w przekazywaniu treści społecznie ważnych i użytecznych".
Inicjatywa ustanowienia regionalnej nagrody dziennikarskiej wyszła od samych dziennikarzy, skupionych w tym działającym od blisko dziewięciu lat stowarzyszeniu. "Silesia Press" należy do nielicznych w Polsce regionalnych konkursów dziennikarskich. Promuje dokonania dziennikarzy i ludzi mediów ze Śląska oraz tych, którzy podejmują ważne dla regionu i związane z nim tematy. Inicjatywa ma też integrować miejscowe środowisko dziennikarskie.
W ubiegłorocznej edycji konkursu zwyciężyła Halina Szymura z katowickiego oddziału TVP, którą nagrodzono za film dokumentalny poświęcony postaci wybitnego kardiochirurga prof. Zbigniewa Religi. Rok wcześniej triumfowała Violetta Rotter-Kozera, nagrodzona za film "Pod banderą Chopina", relacjonujący nietypową trasę koncertową Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.(PAP)
mab/ mtb/