Dziewiąta edycja "Poboczy" - festiwalu prezentującego kulturę i literaturę Europy Środkowej - rozpocznie się w środę w Więcborku (Kujawsko-Pomorskie). W tym roku gośćmi imprezy będą poeci i pisarze z Polski, Ukrainy, Czech i Słowacji.
"Idea wiodąca +Poboczy+ sięga do tradycji artystycznych Europy Środkowej i Wschodniej. Dziś na Zachodzie Europy mówi się, że to właśnie nasza część kontynentu, legendarna Mitteleuropa jest szansą na odbudowę tożsamości europejskiej, zniszczonej przez kryzys i globalizację" - podkreślił w sobotę koordynator "Poboczy", poeta i tłumacz Michał Tabaczyński.
Główne wydarzenia "Poboczy" odbywać się będą w więcborskim ośrodku kultury, w Sępólnie Krajeńskim oraz w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Zaplanowano prezentacje poetów polskich, (m.in. Krzysztof Siwczyk, Maciej Melecki, Aneta Kamińska), ukraińskich (Julija Stachiwska, Ołeh Kocarew), czeskich (Josef Mlejnek) i słowackich (Juraj Kuniak), pokazy filmów czeskich i rosyjskich z muzyką na żywo oraz koncert zespołu Karbido z ukraińskiego pisarza i poety Jurija Andruchowycza.
"W środę w Więcborku odbędzie się uroczyste otwarcie +Poboczy 2013+, a zaraz po nim rozpocznie się +Noc poetów+". W tym samym czasie w Bydgoszczy Kino Orzeł zaprosi na premierową projekcję filmu czeskiego z 2011 +Prywatny wszechświat+, unikatowy zapis życia zwykłej czeskiej rodziny od lat 70. do dziś" - dodał Tabaczyński.
Na czwartek zaplanowano wydarzenia festiwalowe w Sępólnie Krajeńskim. W szkołach ponadgimnazjalnych powiatu sępoleńskiego odbędą się "Lekcje poetyckie", w sępoleńskiej Art Cafe swoje wiersze zaprezentują zaproszeni poeci z Europy Środkowej i Wschodniej, a dzień zakończy muzyczno-wizualny wieczór poetycki poświęcony pamięci ukraińskiego artysty Nazara Honczara, SLAM poetycki i koncert Pauliny i Piotra Bakalarskich oraz Ani Kamińskiej.
W bydgoskim Miejskim Centrum Kultury widzowie zobaczą tego dnia film "Cwaniak" ("Szkurnik", Ukraina/ZSRR, 1929) z muzyką na żywo Marcina Pukaluka. Film był zakazany w ZSRR i od 1929 roku do lat 90. leżał na półce.
W piątek w Więcborku odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem poetów, krytyków literackich i redaktorów czasopism, a w Kinie Orzeł bydgoskiego MCK poetyckie prezentacje gości festiwalu. Dzień zakończy jedno z najważniejszych wydarzeń festiwalowych: "Absynt" - koncert zespołu Karbido z towarzyszeniem Andruchowycza.
Festiwal zakończy się w sobotę, 28 września. Tego dnia w Galerii Wspólnej w Bydgoszczy odbędzie się promocja najnowszego numeru magazynu "Pobocza", prezentacja nowej poezji środkowoeuropejskiej oraz bydgoska edycja wieczoru poświęconego pamięci Honczara.
Od początku istnienia festiwal związany był z internetowym Kwartalnikiem Literacko-Artystycznym "Pobocza", czasopismem poświęconym kulturze, a w szczególności literaturze krajów Europy Środkowej, Południowej i Wschodniej. Członkowie i współpracownicy redakcji na co dzień rozrzuceni po Europie, kontaktowali się głównie, wymieniając elektroniczne listy, rozmawiając za pomocą internetowych komunikatorów, ewentualnie przez telefon.
Jak podkreślają organizatorzy festiwalu, z czasem pojawiła się silna potrzeba osobistych spotkań i tak narodziła się idea organizowania przy tej okazji festiwalu. (PAP)
olz/ son/