Ponad 200 obrazów - w tym dzieła Pietera Brueghela Młodszego i Wassily'ego Kandinskiego - można od środy oglądać we wrocławskim Muzeum Narodowym na wystawie stałej prezentującej sztukę europejską od XV do XX w.
Ekspozycję otwiera zastawienie dzieł artystów włoskiego i północnoeuropejskiego Renesansu. Organizatorzy wystawy tak ułożyli prezentowane obrazy, aby pokazać różnicę w podejściu ich autorów do tematyki religijnej. „W tej części można zobaczyć z jednej strony prace Włochów: Cosimo Rossellego, Giovanniego Santi, Parisa Bordone, Agnolo Bronzino, a z drugiej artystów niderlandzkich i niemieckich, w tym rodzin artystycznych Cranachów i Holbeinów” - poinformowała PAP rzeczniczka Muzeum Narodowego we Wrocławiu Anna Kowalów.
W dalszej kolejności zwiedzającym proponuje się malarstwo XVI-wieczne, które powstało pod wpływem idei humanistycznych. Tu znalazły się m.in. dzieła Pietera Brueghela Młodszego, Fransa Florisa, Osiasa Beerta i Johanna Gloecklera.
Zwiedzającym proponuje się m.in. malarstwo XVI-wieczne, które powstało pod wpływem idei humanistycznych. Tu znalazły się m.in. dzieła Pietera Brueghela Młodszego, Fransa Florisa, Osiasa Beerta i Johanna Gloecklera.
„Kolejna część wystawy to prezentacja twórców złotego wieku malarstwa niderlandzkiego, tu widzowie zobaczą m.in. prace Antoine’a Palamedesza, Jana van Bijlerta, Simona de Vosa i sceny rodzajowe z codziennego życia, portrety, krajobrazy” - powiedziała Kowalów.
Na ekspozycji znalazła się również bogata kolekcja dzieł barokowych. Obok włoskich przedstawicieli tego kierunku można zobaczyć dzieła artystów z Francji, Hiszpanii i Polski. „Okres nowożytny w malarstwie europejskim wieńczy znakomity zespół XVIII-wiecznych prac powstałych w środowisku Akademii Sztuki w Wiedniu. W sali zaaranżowanej na dawny Gabinet Konesera prezentowane są m.in. prace wybitnych malarzy austriackich: Johanna Michaela Rottmayra, Johanna Georga Platzera i Martina Johanna Schmidta” - poinformowała Kowalów.
W innej części ekspozycji prezentowane są dzieła będące przykładem klasycyzmu, romantyzmu, stylu biedermeier, historyzmu, realizmu, impresjonizmu i symbolizmu. Ze względu na charakter wrocławskiej kolekcji to głównie malarstwo niemieckie. „Możemy pochwalić się wybitnymi dziełami najbardziej znanych niemieckich twórców. Pokazujemy m.in. prace Josepha Antona Kocha, wybitnych romantyków - Johana Christiana Dahla i Ludwiga Richtera, przedstawiciela realizmu Ferdinanda von Rayskiego oraz czołowych impresjonistów - Lovisa Corintha i Maxa Slevogta. Sztukę francuską reprezentować będzie m.in. malarka Elisabeth Louise Vigee-Lebrun i jej +Portret Fanny z Malzanów Biron+” - powiedział kurator wystawy Piotr Łukaszewicz.
Jednym z najcenniejszych dzieł prezentowanych w tej części ekspozycji jest obraz Wasily'ego Kandinskiego zatytułowany „Wieczorem”. To jedyna praca tego artysty w polskich zbiorach.
Wystawę zamyka prezentacja kierunków awangardowych z pierwszej połowy XX w. - ekspresjonizmu, abstrakcjonizmu i nowego realizmu. Uzupełnienie prezentacji malarstwa są przykłady rzeźby – od późnego gotyku, poprzez barok i klasycyzm, po modernizm.
Stała wystawa sztuki europejskiej wraca do Muzeum Narodowego we Wrocławiu po 20 latach. Przez ten czas malarstwo ze zbiorów placówki było prezentowane na wystawach czasowych. „W porównaniu do tej sprzed 20 lat obecna ekspozycja jest rozbudowana i ma nowoczesną aranżację” - zaznaczyła Kowalów.(PAP)
pdo/ hes/