Pokazy filmów, spotkania autorskie i debaty o Czesławie Miłoszu i jego twórczości to program sympozjum „Pamiętanie Miłosza", które odbywa się w czwartek w dworku w Krasnogrudzie w Międzynarodowym Centrum Dialogu w 10. rocznicę śmierci noblisty.
W czwartek przypada dziesiąta rocznica śmierci Czesława Miłosza. Poeta zmarł 14 sierpnia 2004 r. w Krakowie. W Krasnogrudzie, dawnym dworku rodziny noblisty, co roku, od pierwszej rocznicy śmierci poety odbywają się spotkania poświęcone Miłoszowi organizowane przez Ośrodek Pogranicze Sztuk, Kultur, Narodów z Sejn.
„To już tradycja tego miejsca, że tego dnia ludzie zjeżdżają do nas, by przywracać pamięć osobie i dziełom Miłosza. To także okazja spotkania z ludźmi, którzy go nam przybliżają” – powiedział dyrektor ośrodka Krzysztof Czyżewski.
W tym roku tematem przewodnim spotkania jest „Miłosz – tkanka łączna”.
Sympozjum rozpoczęło się prezentacją filmów opartych na poezji Czesława Miłosza. Wieczorem w Żegarach, kilka kilometrów od Krasnogrudy odbędzie się msza św. w języku polskim i litewskim poświęcona pamięci poety. Zaplanowano też spotkanie z autorami książki pt. Czesław Miłosz” Viktorii Daujotyte i Mindaugasa Kvietkauskasa.
Jak powiedział PAP Czyżewski, to ważna książka, która rzuca więcej światła na związki Miłosza z Litwą i Litwinami. „Z tej publikacji dużo dowiadujemy się o tym etapie życia Czesława Miłosza i znajdujemy nowe wątki z jego życia, dotąd nam mało znane” - dodał Czyżewski.
Zaprezentowana też będzie książka Krzysztofa Czyżewskiego „Miłosz – tkanka łączna”. „To zbiór tekstów i esejów na temat Miłosza, zaczynając od pierwszego spotkania z nim w Krasnogrudzie, po publikowane już eseje o Miłoszu wędrownym, o szukaniu przez niego ojczyzny, o powrotach, o poszukiwaniu duchowości” – powiedział PAP Czyżewski.
Międzynarodowe Centrum Dialogu w gruntownie odrestaurowanym dworze w Krasnogrudzie zostało uroczyście otwarte w 2011 roku, w dniu 100. rocznicy urodzin Czesława Miłosza. Placówka ma służyć dialogowi międzykulturowemu na różnych pograniczach świata. Misją centrum jest działanie na rzecz budowania takiego dialogu.
XVII-wieczny dwór w Krasnogrudzie leży tuż przy granicy polsko-litewskiej, w starym parku, tuż nad jeziorem Hołny. Przed wojną był własnością rodziny Czesława Miłosza ze strony matki. Jest to miejsce, z którym noblista czuł się mocno duchowo związany, gdzie często przyjeżdżał na wakacje. Przeżył tam również zawód miłosny.
Czyżewski powiedział PAP, że Czesław Miłosz nie chciał, by Krasnogruda stała się jego muzeum, ale by była miejscem żywym, by tętniło tam życie. (PAP)
bur/ dym/