Koncert amerykańskiego trębacza Terence'a Blancharda w warszawskim Teatrze Capitol zainauguruje w sobotę 56. Międzynarodowy Festiwal Jazz Jamboree. Festiwal trwa do 12 grudnia.
"Rozpoczynamy mocno i efektownie koncertem Blancharda, trębacza, którego muzyka wyznacza nowe kierunki w jazzie. To niezwykle oryginalny, otwarty i inspirujący innych artysta" - powiedział PAP Krzysztof Sadowski z Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. "Mamy też innych gości z zagranicy - mistrza gitary z Australii Tommy'ego Emmnauela oraz utalentowanego przedstawiciela młodego europejskiego jazzu, pianistę Enrico Zanisi z Włoch" - dodał.
Według szefa PSJ, na szczególną uwagę zasługują koncerty Milo Kurtisa, projekt Janusza Szprota, a także premierowe wykonanie kompozycji Jerzego Kornowicza na orkiestrę jazzową i solistów "Great Spinning". "Artystów tych łączy szczególna wrażliwość i nowe spojrzenie na jazz w rozmaitych odmianach" - zauważył Sadowski.
Blanchard, urodzony w 1962 r. w Nowym Orleanie, jest jednym z najpopularniejszych amerykańskich trębaczy jazzowych pokolenia "post-davisowskiego", którego najwybitniejszym przedstawicielem jest Wynton Marsalis. Jego kariera zaczęła się w 1986 r., gdy przyszło mu zastąpić Marsalisa - przyjaciela z dzieciństwa - jako głównego trębacza grupy Jazz Messengers, dowodzonej przez słynnego perkusistę Arta Blakeya.
"Rozpoczynamy mocno i efektownie koncertem Blancharda, trębacza, którego muzyka wyznacza nowe kierunki w jazzie. To niezwykle oryginalny, otwarty i inspirujący innych artysta" - mówił PAP Krzysztof Sadowski z Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. "Mamy też innych gości z zagranicy - mistrza gitary z Australii Tommy'ego Emmnauela oraz utalentowanego przedstawiciela młodego europejskiego jazzu, pianistę Enrico Zanisi z Włoch" - dodał.
Sławę przyniosła mu muzyka, przygotowana wraz z saksofonistą Branfordem Marsalisem, do filmów Spike'a Lee - "Do The Right Thing" (1989) i "Mo Better Blues" (1990) oraz jego autorskie kompozycje m.in. do obrazów "Malcolm X" (1992) i "25. godzina" (2002). Dziś na koncie ma pracę przy ponad 40 filmach.
Blanchard występował z takimi artystami jak m.in. Abbey Lincoln, Jay McShann, McCoy Tyner, Herbie Hancock, Dr. John czy Stevie Wonder. Jako lider zadebiutował w 1983 r. albumem "New York Second Line". Od tej pory nagrał jeszcze ponad 30 krążków studyjnych, koncertowych, z muzyką filmową oraz albumy poświęcone wielkim jazzu - muzyce Billie Holiday oraz Erica Dolphy'ego. Ostatnia płyta trębacza to "Magnetic", wydana w 2013 r., i to ją zaprezentuje w sobotę w Warszawie.
Po raz ostatni Blanchard wystąpił w Polsce w listopadzie 2013 r. Trębacz zagrał wówczas w duecie z pianistą Michałem Wróblewskim w warszawskim Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
Milo Kurtis wraz ze swoją orkiestrą NAXOS wystąpi z prezentującym muzykę świata projektem "Podróż dookoła mózgu" 22 listopada w Muzeum Historii Żydów Polskich. Wraz z polskim artystą greckiego pochodzenia wystąpią muzycy z Izraela, Jemenu, Syrii i Grecji.
Projekt muzyczny "From Turkey with Jazz. Na latającym dywanie" odbędzie się 25 listopada w Centralnym Basenie Artystycznym. W tym programie, stworzonym z okazji 600-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Rzeczpospolitą Polską i Państwem Tureckim, wystąpią m.in. Sibel Kose, Onder Focan, Kamil Erdem. Gościem specjalnym będzie Matthew Tyrmand, syn Leopolda Trymanda.
Koncert Enrico Zanisi z Włoch i formacji European New Generation odbędzie się 27 listopada w Klubie Kultury Saska Kępa, a australijski gitarzysta Tommy Emmanuel wystąpi 2 grudnia w klubie Palladium.
W finale festiwalu Maria Sadowska wraz z zespołem Jazzowi Terroryści oraz z udziałem Urszuli Dudziak przedstawi program z ostatniej płyty „Jazz na ulicach”. Koncert odbędzie się 9 grudnia w Centralnym Basenie Artystycznym. Z kolei 12 grudnia Jerzy Kornowicz przedstawi program "Great Spinning" z cyklu „Zamówienia Kompozytorskie” Instytutu Muzyki i Tańca. W koncercie w Uniwersytecie Muzycznym Chopina w Warszawie uczestniczyć będą soliści Agata Zubel, Cezary Duchnowski, Andrzej Bauer, Krzysztof Knittel, Ryszard Latecki oraz Orkiestra Ryszarda Borowskiego.
Tradycyjnie, jak informują organizatorzy festiwalu z Fundacji Jazz Jamboree, odbędą się podwarszawskie imprezy towarzyszące, np. „56. Jazz Jamboree w Legionowie” w ramach którego 8 listopada wystąpi w sali miejscowego Ratusza Aga Zaryan. a dzień później - w tamtejszym Miejskim Ośrodku Kultury zagra Vistula River Brass Band.
W czasie Festiwalu prezentowane będą prapremiarowe filmy Andrzeja Wasylewskiego z cyklu „Jazzowe dzieje Polski”, a najmłodsi fani jazzu zaproszeni są na „Poranki jazzowe dla dzieci” w soboty (29 listopada oraz 6, 13 i 20 grudnia) w kinie Muranów. Imprezom festiwalowym towarzyszy Wystawa Fotograficzna Marka Karewicza „60 Years od Polish Jazz Festivals”. (PAP)
abe/ pj/ jbr/