Obchodzący 60-lecie pracy twórczej malarz oraz laureat wielu nagród Stanisław Mazuś odebrał w czwartek w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego w Katowicach Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze – Gloria Artis".
Jak mówiła podczas uroczystości dyrektor Muzeum Śląskiego Alicja Knast, każde dzieło Stanisława Mazusia - nazywanego często "plenerowym pielgrzymem" ze względu na liczne udziały artysty w plenerach malarskich - jest "wyrazem jego niezwykłej wrażliwości".
Knast dodała, że jubileusz 60-lecia pracy twórczej artysty zbiega się z 30-leciem "restytucji" muzeum. "Jest jednym z artystów, których dzieła zapoczątkowały kolekcje odrodzonego (w 1984 r. - PAP) Muzeum Śląskiego. Pozyskane wówczas martwe natury i krajobraz oraz autoportret artysty pokazują to, co charakteryzuje sztukę najnowszą, poszukiwania artystyczne odwołujące się do tradycji i awangardy" - podkreśla dyrektorka muzeum.
Mazuś przyjmując Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze – Gloria Artis" powiedział, że "tak wspaniałego, tak cudownego wyróżnienia" nie spodziewał się. "Nigdy nie zabiegałem o cokolwiek, tylko o możliwość tworzenia, realizowania swojej pasji malarskiej, bo to jest (...) moim życiem od dawien dawna" - oświadczył.
Artysta przekazał podczas uroczystości swój obraz na rzecz Muzeum Śląskiego. Jest to panorama Katowic namalowana o poranku w jednym z wieżowców w centrum miasta.
Medal "Zasłużony Kulturze – Gloria Artis" nadawany jest osobom lub instytucjom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Wśród odznaczonych medalem znaleźli się m.in. Władysław Kowalski, Piotr Fronczewski, Jan Peszek, Lidia Korsakówna, Barbara Ptak, Magdalena Cielecka, Hanna Krall, Sławomir Mrożek.
Stanisław Mazuś urodził się 7 lipca w 1940 r. w Lublinie. W latach 1961-1967 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie m.in. u Aleksandra Rafałowskiego, Eugeniusza Eibischa. Dwukrotnie był stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki, otrzymał też wiele znaczących nagród i wyróżnień. W 1968 r. przeniósł się na Śląsk, gdzie nadal mieszka.
Prace artysty pokazywane były na ponad 100 wystawach w Polsce i za granicą - m.in. w Paryżu, Moskwie, Pradze, Madrycie, Budapeszcie, Nowym Jorku. Jego obrazy trafiły do kolekcji muzeów m.in. w Warszawie, Krakowie, Bytomiu, Radomiu, Bielsku-Białej oraz do florenckiej Galerii Uffizi.
Muzeum Śląskie w Katowicach zostało powołane do życia przez Sejm Śląski w 1929 r. i działało do wybuchu drugiej wojny światowej w 1939 r. Restytuowane zostało w 1984 r. (PAP)
ktp/ gma/