Prace amerykańskiej artystki Marthy Rosler poświęcone m.in. tematyce polskiej tożsamości narodowej, ekologii, gender czy migracji znalazły się na wystawie "Poradnik dla zagubionych". Wystawa jest dostępna od piątku w stołecznym Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.
Wystawa "Poradnik dla zagubionych: jak odnieść sukces w nowej Polsce" składa się z dwóch części. Pierwsza jest wyborem najważniejszych prac Marthy Rosler - fotomontaży, filmów wideo i fotografii - powstałych od lat 70. XX w. i dotyczących tematyki antywojennej, feministycznej oraz podróżniczej. Ich zasadniczą część tworzy cykl fotomontaży odnoszących się do wojen w Wietnamie i Iraku oraz tematyki kobiecego ciała.
"Dla artystki kluczowa jest przede wszystkim praca samym obrazem. Interesuje ją ich skutek społeczny oraz obraz, który istnieje w popkulturze, rzeczywistości oraz będący częścią tego, co nas otacza" - opowiadała PAP kuratorka wystawy Kaja Pawełek.
Wystawa "Poradnik dla zagubionych: jak odnieść sukces w nowej Polsce" składa się z dwóch części. Pierwsza jest wyborem najważniejszych prac Marthy Rosler - fotomontaży, filmów wideo i fotografii - powstałych od lat 70. XX w. i dotyczących tematyki antywojennej, feministycznej oraz podróżniczej.
Zasadnicza część ekspozycji została specjalnie przygotowana na warszawską wystawę i - jak podkreślają organizatorzy - może ulegać przekształceniom podczas jej prezentacji. "To tytułowy +poradnik+ skupiony wokół tematów wybranych i zdefiniowanych przez artystkę, która realizuje je wspólnie z grupą współpracowników. Są oni koordynatorami tych tematów i organizują wspólnie z nią towarzyszące wystawie wydarzenia, otwarte dla publiczności, w formie debat, spotkań i performansów z udziałem aktywistów, edukatorów i ekspertów" - powiedziała Pawełek.
Ta część wystawy została zaaranżowana wspólnie z architektami z grupy projektowej Centrala, jako "pewnego rodzaju zestaw symbolicznych obiektów", które mają reprezentować poruszane na wystawie tematy. "Nie chcieliśmy budować nic sztucznego, ale wykorzystać przedmioty istniejące i użyteczne, jednak poprzez nowy kontekst nadając im inne znaczenie" - wyjaśniła kuratorka.
Wśród prezentowanych eksponatów znalazła się kasa z supermarketu symbolizująca temat "Praca" oraz przenośne stanowisko bankowe odnoszące się kwestii ekonomicznych. Umieszczony w przestrzeni wystawy szlaban reprezentuje kwestię migracji, podwieszony fragment dachu odnosi się do problematyki mieszkalnictwa, zaś skrzynia do transportu dzieł (z eksponatem w środku) symbolizuje temat sztuki.
Ustawiona w rogu sali wystawowej nadmuchana "rakieta kosmiczna" w barwach biało-czerwonych ma stanowić pretekst do rozmowy o tożsamości polskiej i jej rozwoju, profesjonalne stanowisko do makijażu symbolizuje problematykę gender, a hałda węgla, która ma zostać wyeksponowana na środku pomieszczenia ma się łączyć z tematyką środowiska i ekologii.
Na wystawie znalazł się również rodzaj drewnianego parawanu ułożonego w kształt sześciokąta symbolizującego gwiazdę Dawida. "Odnosi się on do powstającego w stolicy Muzeum Historii Żydów Polskich i kwestii tożsamości żydowskiej w Polsce. Wewnątrz mają się znaleźć eksponaty łączące się z konstruowaniem programu i wystawy głównej muzeum" - dodała kuratorka wystawy.
Celem połączenia tych różnych zagadnień ma być "uwidocznienie istniejącej sieci powiązań procesów - włączając czynniki ekonomiczne, kulturowe, ideologiczne i polityczne - kształtujących rzeczywistość społeczną i polityczną".
Ekspozycji towarzyszy publikacja z wybranymi esejami Marthy Rosler przetłumaczonymi po raz pierwszy na język polski.
Wystawa "Poradnik dla zagubionych: jak odnieść sukces w nowej Polsce" będzie czynna do 18 maja. (PAP)
akn/ ls/