Alę i jej psa Asa - bohaterów "Elementarza" Mariana Falskiego - przypomni spektakl Michała Zadary. Premiera przedstawienia dla młodszych i starszych widzów w czwartek w Nowym Teatrze w Warszawie.
Przedstawienie ma pomóc oswoić się najmłodszym ze światem liter i słów. "Dorosłym może uświadomić pokłady emocji i poetycką stronę tego tekstu" - powiedział PAP Zadara. Zwrócił uwagę, że "Elementarz" Falskiego - jeśli chodzi o polską literaturę - to jedna z niewielu książek, o której można powiedzieć, że czytali ją prawie wszyscy Polacy.
"Czytając +Elementarz+ z moim własnym synem zauważyłem, że te teksty, które zawsze wydawały nam się użytkowe, jako pomoc w nauce czytania, mają bardzo silną aurę emocjonalną" - mówił reżyser. "Jest ona zawieszona między tekstem a obrazem. Uznałem, że warto to pokazać w teatrze i zrobić spektakl" - podkreślił.
"Elementarz" składa się z obrazów i zdań pomagających przyswoić kolejne litery alfabetu. "Te krótkie zdania otwierają przed nami cały świat. Są np. Adela i Janek, sami w domu, bez rodziców. Nagle puk, puk - ktoś stuka do drzwi i wracają rodzice. Tymi kilkoma zdaniami przywołano wielkie emocje" - opowiadał Zadara.
Reżyser przyznał, że ogarnia go zdumienie, "jak bardzo elementarz jest w dobrym guście i jak różni się od dzisiejszych elementarzy". "Niezależnie od proweniencji komunistycznej, która dotyczy większości wydań, to jednak zajmowali się nim ludzie o niezwykle dobrym guście" - dodał.
W spektaklu występują Arkadiusz Brykalski, Joanna Drozda, Mateusz Łasowski, Barbara Wysocka oraz ich dzieci. "Dorośli opowiadają historie z +Elementarza+ za pomocą lalek, słów, gestów. Najmłodsi dopełniają je, jeśli mają ochotę. Po prostu wydawało nam się to dziwne - robić spektakl dla dzieci, swoje zostawiając w domu" - tłumaczył.
"Elementarz" obecny był w polskich szkołach niemal przez cały XX w. Pierwsze wydanie podręcznika do nauki pisania i czytania przygotowanego przez wybitnego pedagoga i metodyka ukazało się w 1910 r. "Elementarz" był też jedną z pierwszych książek, które wznowiono po wojnie. Edycję z 1957 r. stosowano przez 17 lat. W 1974 r. ukazała się ostatnia wersja podręcznika.
Spektaklem Zadary Nowy Teatr zainauguruje projekt "Świetlica" dla dzieci, młodzieży, dorosłych oraz seniorów. W świetlicy będą odbywać się spektakle dla dzieci, warsztaty, debaty, pokazy filmowe, koncerty, kluby dyskusyjne, koła naukowe, będzie to też przestrzeń dla amatorskich grup teatralnych. Świetlica powstanie z przebudowanego wolnostojącego budynku, pełniącego do tej pory funkcję magazynu, który znajduje się na placu przed Nowym Teatrem.
29 września Nowy Teatr planuje także premierę "Apokalipsy" w reż. Michała Borczucha na podstawie tekstu Tomasza Śpiewaka. Inspirację dla scenariusza stanowią dwie postaci: ikona dwudziestowiecznego dziennikarstwa politycznego Oriana Fallaci oraz reżyser, dramatopisarz i poeta Pier Paolo Pasolini. (PAP)
mce/ ls/