Kilkanaście spektakli, opartych na sztukach współczesnych dramaturgów, będą mogli obejrzeć widzowie XIV Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona”. Impreza potrwa od soboty do przyszłej niedzieli w Zabrzu.
To jedyny tematyczny festiwal w Polsce, przedstawiający inscenizacje dramaturgii współczesnej. Realizacje sceniczne dramatów, powstałych po 1989 roku, ukazujących człowieka w szerokim kontekście – socjologicznym, obyczajowym, religijnym i politycznym, będą zaprezentowane w większości na scenach Teatru Nowego w Zabrzu oraz w ponadstuletnim budynku dawnej pływalni wybudowanej przez hutę „Donnersmarck”, gdzie dziś mieści się galeria i restauracja.
Festiwal ma charakter konkursowy. W skład jury wchodzą: Lech Raczak, Ingmar Villqist oraz Łukasz Drewniak. Oceniający przyznają nagrody indywidualne za twórczy wkład w realizację dramatu współczesnego na scenach polskich. Laureatami mogą być wszyscy twórcy widowiska teatralnego: reżyserzy, aktorzy, scenografowie, kompozytorzy, choreografowie.
Jury przyznaje też honorową Nagrodę im. Stanisława Bieniasza - dramaturga, reżysera, pomysłodawcy festiwalu - najlepszemu dramatopisarzowi. Dodatkowo przyznane będzie Grand Prix - honorowa nagrody publiczności dla najlepszego spektaklu. Pula nagród wynosi 35 tys. zł.
W tegorocznej edycji będzie można zobaczyć spektakle przygotowane przez: Teatr Nowy w Zabrzu, Teatr im. S. Jaracza w Łodzi, Teatr im. S. Żeromskiego w Kielcach, Teatr Współczesny w Szczecinie, Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu, Scenę Polską Teatru w Czeskim Cieszynie, Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp., Teatr Modrzejewskiej w Legnicy, Teatr im. A Fredry w Gnieźnie, Teatr TrzyRzecze w Białymstoku oraz młodzieżowy Teatr im. S. Batorego w Chorzowie.
Jak powiedziała PAP sekretarz festiwalu Beata Dąbrowiecka, impreza cieszy się coraz większym zainteresowaniem widzów. „Mimo, że dużo się mówi o (słabej – PAP) kondycji teatrów, to na spektakle przychodzą tłumy. Mamy też sporo wolontariuszy, co jest dla nas bardzo budujące” – dodała Dąbrowiecka.
Oprócz spektakli konkursowych w programie festiwalu znajdują się również dyskusje z twórcami przedstawień, warsztaty dramatopisarskie, koncerty, przeglądy spektakli Teatru Telewizji oraz prezentacje miniaturek dramatu przeznaczone dla dzieci.
Festiwal odbywa się w Zabrzu od 2001 r. Co roku uczestniczy w nim ok. 3 tys. widzów. Jego organizatorami są samorząd Zabrza i Teatr Nowy.(PAP)
akp/ lun/ par/