Imię malarza Adolfa Hyły - autora najbardziej znanego na świecie wizerunku Jezusa Miłosiernego - nosi od piątku aleja prowadząca do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie–Łagiewnikach.
O uhonorowanie artysty zabiegało Łagiewnickie Towarzystwo Kulturalne, a zgodę na nazwanie alei jego imieniem wyraziła Rada Miasta Krakowa.
Aleja Adolfa Hyły jest przecznicą od ulicy Tadeusza Motarskiego, można nią dojść do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.
Podczas piątkowej uroczystości siostrzenica Adolfa Hyły dr hab. Elżbieta Szczepaniec-Cięciak mówiła, że był on człowiekiem ogromnej wiedzy i bardzo pracowitym. „Namalował około 700 prac, głównie religijnych” - powiedziała Szczepaniec–Cięciak. „Jego najsłynniejszy obraz to +Jezu ufam Tobie+. Tych obrazów wuj namalował 230” - dodała.
Tablicę z nazwą alei odsłoniły: siostrzenica malarza Elżbieta Szczepaniec-Cięciak i krewna artysty Danuta Hyła.
Adolf Hyła (1897–1965) studiował na wydziale prawa i wydziale filozoficznym UJ, ale studiów nie ukończył. Rysunku i malarstwa uczył się u Jacka Malczewskiego. Po wybuchu II wojny światowej zamieszkał z rodziną w pobliżu klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W swojej twórczości koncentrował się głównie na tematyce religijnej, portretował też ludzi Kościoła, znanych Polaków, krewnych i przyjaciół.
Obraz „Jezu ufam Tobie”, przedstawiający Jezusa z dwoma promieniami wychodzącymi z serca, to najbardziej rozpowszechniony na świecie wizerunek Bożego Miłosierdzia. Hyła stworzył go opierając się na obrazie Eugeniusza Kazimierowskiego namalowanym pod kierownictwem siostry Faustyny Kowalskiej (znajduje się on w Wilnie). Jednak to właśnie dzieło Hyły stało się słynne na całym świecie.
Pierwszy wizerunek Jezusa Miłosiernego Hyła namalował w podziękowaniu za ocalenie rodziny z II wojny światowej w 1943 r. W 1944 r. stworzył kolejny obraz, który obecnie znajduje się w kaplicy klasztornej w Łagiewnikach i który zasłynął łaskami. Jego kopie i reprodukcje znajdują się w kościołach i klasztorach w całej Polsce, Europie, USA, Kanadzie, Australii, Afryce i Indonezji. (PAP)
wos/ pz/ jra/