Twórczość 20 zespołów i projekty muzyczne z pogranicza gatunków i kultur prezentowane będą na festiwalu Inne Brzmienia, który rozpocznie się w środę w Lublinie. W tegorocznej edycji festiwalu wystąpią artyści z 13 krajów świata.
Inne Brzmienia - Art’n’Music Festival jest częścią festiwalu Wschód Kultury, który ma integrować środowiska artystyczne miast Polski Wschodniej - Białegostoku, Lublina i Rzeszowa – oraz artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy).
Festiwal Inne Brzmienia w Lublinie ma na celu prezentowanie najciekawszych zjawisk w światowej muzyce, wymykających się nieraz klasycznym podziałom gatunkowym, łączących różne rodzaje muzyki z różnych kręgów kulturowych, tradycji etnicznych, różnych prądów i stylów, m.in. rocka, jazzu, reggae, muzyki klasycznej czy elektronicznej.
„Nazwa festiwalu +Inne Brzmienia+, ilustruje jego ideę. Staramy się prezentować wartościową muzykę, ciekawe zjawiska, kooperacje muzyczne powstałe z nieraz bardzo odległych stylów. To muzyka, która nie jest popularna czy promowana, trudno ją usłyszeć np. w radiu, ale na pewno jest na wysokim poziomie” – powiedziała PAP dyrektor programowa festiwalu Agnieszka Wojciechowska.
W Lublinie wystąpią prekursorzy awangardowej i elektronicznej sceny industrialnej - grupa "Einstuerzende Neubauten" z Niemiec. Koncertować też będzie pochodzący z Nigerii jeden z mistrzów i prekursorów stylu muzycznego zwanego afrobeat, perkusista - Tony Allen, który w swojej twórczości łączy etniczną muzykę afrykańską z jazzem, funky czy reggae. Podczas festiwalu wystąpi też zespół „The Plastic People OF The Universe” z Czech - jedna z najważniejszych grup kontrkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej, której styl muzyczny jest mieszanką rocka, brzmień symfonicznych, art rocka, folkloru, jazzu, a niekiedy punku.
Specjalnie na Inne Brzmienia przygotowywany jest projekt muzyczny - Tymon Tymański & Different Sounds Orchestra pt. „Wojna to przeżytek”. Podczas tego koncertu przywołane będą pieśni antywojenne, antysystemowe i pacyfistyczne powstałe na terenie Wschodniej Europy, w tym m.in. utwory Bułata Okudżawy i Włodzimierza Wysockiego, ale też współczesne songi ukraińskiej grupy 5nizza. Zaaranżowane na nowo utwory zaśpiewają m.in. Ania Rusowicz, Natalia Pikuła, amerykański songwriter rosyjskiego pochodzenia Daniel Hertzov.
Premierowy koncert - inspirowany ormiańską muzyką ludową - specjalnie na festiwal Inne Brzmienia, przygotuje Olo Walicki ze swoim zespołem i Zbigniewem Namysłowskim. Zespół Walickiego zasłynął nowatorskim podejściem do muzyki i kultury Kaszub, którą połączył z mocnym brzmieniem gitary, instrumentów perkusyjnych, kontrabasu i trąbki. Zbigniew Namysłowski to wirtuoz, który łączy muzykę ludową i etniczną z jazzem.
Inna muzyczna „kooperacja” na festiwal to wspólny występ polskiej grupy Variete, grającej nowoczesną muzykę Nowej Fali (wywodzącej się z punk rocka) z przedstawicielami litewskiej sceny jazzowej - jazzową flecistką i wokalistka Nedą Malunawiciute oraz saksofonistą Janem Maksimowiczem.
W Lublinie zagrają także m.in. - pochodzący z Kijowa sekstet Atomic Simao, łączący jazz, rocka i funky oraz gruzińskie Trio Mandili - zespół trzech młodych wokalistek śpiewających tradycyjne gruzińskie piosenki. Wystąpią też wibrafonista z Luksemburga - Pascal Schumacher oraz amerykański duet Faun Fables, który łączy w swojej twórczości muzykę folkową, teatralną, etniczną i wykonuje angielskie wersje przebojów Ewy Demarczyk.
Festiwalowym koncertom towarzyszyć będą prezentacje kina ormiańskiego, dyskusje i wystawy, m.in. tym fotografii z krajów Partnerstwa Wschodniego.
Specjalny program - „Małe Inne Brzmienia” - przygotowano dla dzieci. Obejmuje on różne warsztaty m.in. gry na bębnie, akustyki, własnoręcznej budowy instrumentów muzycznych czy warsztaty dźwiękowe, podczas których dzieci wyprodukują i nagrają dzwonki oraz sygnały dla telefonów komórkowych.
Festiwal Wschód Kultury realizowany jest przez Narodowe Centrum Kultury oraz trzy miasta – Rzeszów, Lublin i Białystok. Tegoroczną edycję Wschodu Kultury zakończy festiwal Inny Wymiar, który potrwa od 27 do 30 sierpnia w Białymstoku.(PAP)
ren/ agz/