10 koncertów muzyki klasycznej złoży się na XIII Poznański Festiwal Mozartowski. Poza najsłynniejszym utworem kompozytora "Requiem", publiczność będzie miała okazję wysłuchania m.in. premierowego wykonania opery "Bastien und Bastienne". Festiwal potrwa do 12 grudnia.
Rozpoczęta w sobotę tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się pod hasłem "Mozart po niemiecku" i zapoczątkuje nowy, siedmioletni cykl "muzycznych podróży" szlakiem kompozytora.
Głównym festiwalowym wydarzeniem będzie "Requiem", czyli "Missa pro defuncto" w wykonaniu Chóru Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II pod dyrekcją Grzegorza Pecki, Orkiestry Collegium F z dyrygentem Marcinem Sompolińskim oraz z towarzyszeniem solistów: Aleksandry Zamojskiej (sopran), Anny Radziejewskiej (alt), Mikołaja Adamczaka (tenor) oraz Daniela Borowskiego (bas).
Koncert rozpocznie się godzinę przed północą w poznańskiej Archikatedrze na Ostrowie Tumskim tradycyjnie 4 grudnia, czyli w rocznicę śmierci kompozytora.
Organizatorzy wydarzenia podkreślają, ze muzyki Wolfganga Amadeusza Mozarta słuchać może każdy, bez względu na wiek, i każdy znajdzie w niej również coś wartościowego i niezwykłego dla siebie.
Młodzież będzie mogła wziąć udział w spektaklu "M jak Mozart", dzięki któremu będzie miała okazję dowiedzieć, się że kompozytor, jak każdy nastolatek "nie zawsze był grzecznym chłopcem".
"Spektakl adresowany jest szczególnie do młodzieży gimnazjalnej. Bardzo mocno nawiązuje do współczesności, pokazując Mozarta jako jednego ze współczesnych celebrytów. Moim zdaniem, Mozarta można słuchać w każdym wieku, i nawet dla dzieci czy młodzieży można stworzyć spektakl, w którym kompozytor, pokazany w charakterystyczny sposób okaże się bardzo ciekawy i oryginalny" - powiedziała PAP Małgorzata Michałowicz z Fundacji Fabryka Sztuki.
Odbywający się tym roku po raz 13. Poznański Festiwal Mozartowski, poza koncertami będzie miał też część przygotowaną specjalnie dla młodych słuchaczy. Wydarzenie zakończy więc stworzona z myślą o młodym pokoleniu premiera "Bastien und Bastienne" w reżyserii Tomasza Raczkiewicza, który jest także autorem polskiego libretta do opery. Kierownictwo muzyczne nad spektaklem objęły natomiast Maria Banaszkiewicz-Bryła oraz Dagmara Tyrcha.
Przedstawienie w ramach festiwalu będzie wystawiane trzykrotnie: dwa razy w Poznaniu i raz w wielkopolskim Raszkowie.
13. edycja Poznańskiego Festiwalu Mozartowskiego potrwa do soboty, 12 grudnia. Głównym organizatorem wydarzenia jest Fundacja Fabryka Sztuki.
Wolfgang Amadeusz Mozart (1756-1791) był najwybitniejszym przedstawicielem wiedeńskiego klasycyzmu w muzyce. Gry na fortepianie uczył się już w wieku kilku lat, a skomponowana przez niego, jako dwunastoletniego chłopca, opera "Bastien und Bastienne" uznawana jest za pierwsze arcydzieło w jego karierze kompozytorskiej. Mimo, że Mozart żył zaledwie 37 lat jest autorem kilkuset dzieł, w tym ok. 50 symfonii, prawie 20 mszy oraz kilkunastu oper, w tym m.in. "Czarodziejski flet", "Wesele Figara" czy "Don Giovanni". (PAP)
ajw/ jzi/