Studio Opus Film, docenione za promocję "Idy", oraz Tomasz Raczek i Kaja Klimek, uhonorowani za program telewizyjny Weekendowy Magazyn Filmowy, są wśród laureatów 8. edycji Nagród PISF za osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina.
Nagrody - przyznane za dokonania w poprzednim, 2014 roku - wręczono w środę podczas 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Gala odbyła się w Teatrze Muzycznym.
W kategorii międzynarodowa promocja polskiego kina Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej uhonorowane zostało łódzkie studio Opus Film, we współpracy z agencją ACME PR, docenione za promocję filmu "Ida" w reż. Pawła Pawlikowskiego.
W kategorii krajowe wydarzenie filmowe zwyciężyło 41. Ińskie Lato Filmowe.
Laureat w kategorii dystrybucja polskiego filmu to firma Next Film, która zajmowała się dystrybucją "Bogów" Łukasza Palkowskiego i "Powstania Warszawskiego" Jana Komasy.
Za dystrybucję niekomercyjnego filmu zagranicznego w Polsce nagrodzona została firma Against Gravity, odpowiadająca za dystrybucję rosyjskiego "Lewiatana" w reż. Andrieja Zwiagincewa.
Nagrodę za najlepszą książkę o tematyce filmowej odebrali wspólnie Jerzy Armata i Anna Wróblewska, autorzy publikacji pt. "Polski film dla dzieci i młodzieży" (wyd. Fundacja Kino).
W kategorii audycja filmowa za najlepszych uznani zostali Tomasz Raczek i Kaja Klimek. Nagrodę dostali za emitowany w TVP 1 program Weekendowy Magazyn Filmowy.
W kategorii rekonstrukcja cyfrowa dzieł polskiej kinematografii nagrodę przyznano Studiu Produkcyjnemu Orka za rekonstrukcję cyfrową oraz koloryzację kronik z Powstania Warszawskiego, zrealizowanych przez operatorów Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej w 1944 r.
Nagroda w kategorii portal internetowy/blog o tematyce filmowej powędrowała do organizatorów kampanii społecznej Legalna Kultura - za portal LegalnaKultura.pl.
W kategorii kino Nagrodą PISF uhonorowane zostało poznańskie Rialto, a w kategorii Dyskusyjny Klub Filmowy – DKF Kinochłon w Augustowie.
Nagrodę PISF przyznano też m.in. w kategorii program kształcenia profesjonalnego – tu zwyciężyła Fundacja Film Spring Open, doceniona za Plenery Film Spring Open.
Jak przypomina Polski Instytut Sztuki Filmowej, Nagrody PISF "są szczególnym wyróżnieniem w branży filmowej, doceniającym pracę osób i instytucji niezwiązanych z produkcją filmów". "To jedyne polskie nagrody, wręczane w kilkunastu kategoriach, za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina i ułatwienie dostępu do polskiej twórczości filmowej" – zwrócono uwagę.
Nagrody PISF przyznawane są od 2008 r. Kandydatów mogą zgłaszać instytucje kultury, szkoły filmowe, władze samorządowe, instytucje pozarządowe związane z kulturą i inne podmioty oraz osoby działające w sektorze kultury.
W Kapitule 8. edycji Nagród PISF zasiadali m.in.: dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz, zastępca dyrektora Filmoteki Narodowej ds. upowszechniania kultury filmowej Andrzej Goleniewski oraz dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni, krytyk filmowy i filmoznawca Michał Oleszczyk.
Festiwal Filmowy w Gdyni, podczas którego odbyła się gala Nagród PISF, to najważniejsza doroczna impreza poświęcona polskiej kinematografii. Jubileuszowa 40. edycja festiwalu trwa od poniedziałku, zakończy się w sobotę.(PAP)
(planujemy kontynuację)
jp/ agz/