Kilkanaście spektakli w wykonaniu aktorów z całego kraju będzie można obejrzeć w maju podczas 26. edycji Gliwickich Spotkań Teatralnych. Imprezę zakończy polska premiera "Mistrza i Małgorzaty" przygotowana przez słowacki Teatr Tatro.
Tegoroczna edycja, organizowanych od 1990 roku Gliwickich Spotkań Teatralnych, potrwa od 10 do 17 maja.
Jak powiedziała PAP we wtorek organizatorka tego przedsięwzięcia Beata Sokołowska z Gliwickiego Teatru Muzycznego, prezentowane będą głównie spektakle, o których "dużo się mówi" m.in. w środowisku artystycznym.
Widzowie zobaczą m.in. "Idiotę" na podstawie powieści Fiodora Dostojewskiego w wykonaniu Teatru Soho z Warszawy, "Jak zostałam wiedźmą" Teatru Studio z Warszawy, "Sam, czyli przygotowanie do życia w rodzinie" Wrocławskiego Teatru Lalek czy spektakl "Quo vadis" oparty na powieści Henryka Sienkiewicza przygotowany w koprodukcji Teatru Montownia z Warszawy i Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie.
Na scenach pojawią się m.in. Kinga Preis, Agata Buzek, Dominika Ostałowska, Rafał Rutkowski i Maciej Wierzbicki.
Sokołowska dodała, że jednym z najważniejszych wydarzeń tegorocznych spotkań będzie polska premiera "Mistrza i Małgorzaty" w wykonaniu Teatru Tatro ze Słowacji. Teatralną adaptację powieści Michaiła Bułhakowa widzowie zobaczą w gliwickim Parku Chopina, w specjalnie zaaranżowanym do tego celu namiocie.
Zaplanowano również prezentację monodramu "Biała bluzka" opartego na opowiadaniu Agnieszki Osieckiej, o tym samym tytule, w reżyserii Magdy Umer. Wystąpi Krystyna Janda. "Spektakl oddaje nowym pokoleniom klimat i koloryt czasu minionego. Emocje opowiadane są również przy pomocy dziesięciu najważniejszych piosenek Agnieszki Osieckiej" – poinformował Gliwicki Teatr Muzyczny.
Jak podkreślili organizatorzy, na Gliwickich Spotkaniach Teatralnych jest też miejsce na sceniczne eksperymenty. Takim przedstawieniem będzie "Projekt: matka" Teatru Kana ze Szczecina, które powstało na podstawie tekstów polskich blogerek "opisujących zmagania z trudami i radościami macierzyństwa".
Podczas festiwalu przygotowano także spektakle przeznaczone głównie dla młodzieży. "Staramy się pokazać szerszą perspektywę, szersze spojrzenie na teatr, dlatego oprócz wielkich adaptacji mamy też te bardziej nowoczesne" – zaznaczyła Sokołowska.
Zaplanowano również retransmisję spektaklu z Royal National Theatre z Londynu – "Tramwaj zwany pożądaniem".
Spektakle będą wystawione głównie na scenie Gliwickiego Teatru Muzycznego i w Ruinach Teatru Victoria. We wtorek ruszyła sprzedaż biletów. (PAP)
akp/ ktp/ par/