Światowej sławy socjolog, prof. Anthony Giddens, odebrał we wtorek tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Uroczystość odbyła się w ramach obchodów święta UJ, które przypada 12 maja i upamiętnia założenie uczelni w 1364 r.
Anthony Giddens urodził się w 1938 r. w Londynie. Zajmuje się globalizacją, polityką oraz wpływem nowoczesności na społeczeństwo i jednostkę. Jest twórcą teorii strukturacji - wedle której społeczeństwo na przełomie wieków wkracza w tzw. "późną nowoczesność", którą charakteryzuje niepewność, nowe wyzwania związane z rozwojem cywilizacyjnym i postępującą globalizacją. Wykładał m.in. na uniwersytetach w Cambridge, Londynie oraz Leicester. W latach 1996–2003 był dyrektorem London School of Economics.
Odbierając godność Anglik wspominał m.in. swoją pracę w London School of Economics, gdzie – jak podkreślił – jest wielu znakomitych polskich profesorów, stypendystów. Profesor przyznał, że w czasie swojej pracy zetknął się również z politykami i innymi osobami pełniącymi ważne funkcje w Polsce.
Uczony odniósł się m.in. do szkolnictwa wyższego. Zwrócił uwagę na tradycyjną rolę uniwersytetów, które – jak zaznaczył – „mają pełnić fundamentalną rolę publiczną”, jednak powinny iść też z duchem czasu, zmieniać się w dobie globalizacji.
Laudację na cześć angielskiego uczonego wygłosił prof. Piotr Sztompka. Przypomniał on biografię prof. Giddensa oraz wizję jego socjologii. "W najnowszym okresie swojej twórczości ten wybitny, abstrakcyjny teoretyk kieruje swoją uwagę ku bardzo palącym, konkretnym problemom współczesności, angażując swoją socjologiczną wyobraźnię dla społecznej praktyki. W okresie rządów Partii Pracy jest osobistym doradcą Tony’ego Blaira i twórcą programu partii wskazującego +trzecią drogę+ między drapieżnym kapitalizmem i nadopiekuńczym socjalizmem" - mówił prof. Sztompka.
Prof. Giddens zasiada też w Izbie Lordów, gdzie - mówił prof. Sztompka - angażuje się m.in. w przygotowania legislacji dotyczącej przeciwdziałaniu społecznym skutkom ocieplenia klimatu (jego książka na ten temat ukazała się niedawno w polskim tłumaczeniu), a także w reformę parlamentarną, dzięki której funkcjonowanie tradycyjnych brytyjskich instytucji będzie odpowiadało wymaganiom nowych czasów.
Książki angielskiego socjologa przetłumaczono na ponad 30 języków, a prace jego autorstwa należą do najczęściej cytowanych w zakresie nauk humanistycznych. Wśród wydanych w Polsce pozycji można wymienić: "Nowoczesność i tożsamość", "Przemiany intymności. Seksualność, miłość i erotyzm we współczesnych społeczeństwach", "Socjologia", Stanowienie społeczeństwa", "Trzecia droga. Odnowa socjaldemokracji".
Oprócz prof. Giddensa we wtorek w Collegium Maius UJ wyróżniony Złotym Medalem Plus Ratio Quam Vis został prof. Jerzy Wyrozumski, historyk, wybitny badacz dziejów średniowiecza. (PAP)
bko/ gma/