Twórczość wybitnego żydowskiego poety, urodzonego w Lublinie, Jakuba Glatsztejna (1896-1971) przypomni Ośrodek “Brama Grodzka - Teatr NN” w spektaklu pt. “Opowieści z Nocy”, którego premiera odbędzie się w sobotę w Lublinie.
W spektaklu oprócz prezentacji prozy poetyckiej Glatsztejna, poświęconej Lublinowi, przywołane będą wspomnienia mieszkańców miasta, które są w Ośrodku systematycznie nagrywane i gromadzone jako zbiory Historii Mówionej.
“Ta tytułowa noc to zagłada Żydów. To jest właśnie Ta Noc. Poezja wysoka Gladsztejna i opowieści zwyczajnych ludzi, z naszej kolekcji historii mówionych, zestawione ze sobą w bardzo surowej formie, to taki nasz bardzo mocny głos dotyczący zagłady” – powiedział Witold Dąbrowski z Ośrodka “Brama Grodzka – Teatr NN”.
Jak dodał, spektakl ma formę poematu literacko-muzycznego - muzykę do niego skomponował Robert Brzozowski, który zagra na kontrabasie, a towarzyszył mu będzie Marian Pędzisz na altówce.
Przedstawienie, przywołuje mało znanego lublinianom, wybitnego poetę żydowskiego Jakuba Glatsztejna, który urodził się i wychował w Lublinie. “Jest on uznawany za jednego z najważniejszych poetów piszących w języku jidysz, szczególnie ważnych jest kilka jego tekstów o zagładzie napisanych w jidysz” – mówił reżyser spektaklu Tomasz Pietrasiewicz.
Przedstawienie, przywołuje mało znanego lublinianom, wybitnego poetę żydowskiego Jakuba Glatsztejna, który urodził się i wychował w Lublinie. “Jest on uznawany za jednego z najważniejszych poetów piszących w języku jidysz, szczególnie ważnych jest kilka jego tekstów o zagładzie napisanych w jidysz” – powiedział reżyser spektaklu Tomasz Pietrasiewicz.
Glatsztejn urodził się w 1896 r. w oświeconej, słynącej z muzycznych talentów rodzinie. W wieku pięciu lat czytał już Torę i uczył się tłumaczyć teksty z hebrajskiego na jidysz. Ojciec, świadomy talentów syna i niewystarczalności religijnego wykształcenia w ówczesnym świecie, zadbał również o jego świecką edukację, znajdując mu prywatnych nauczycieli.
W 1914 r Jakub Glatsztejn wyjechał do USA, cztery lata później dostał się na wydział prawa Uniwersytetu w Nowym Jorku. Początkowo pisał poezję w języku angielskim, potem tylko w jidysz.
Był jednym z twórców powstałego w 1920 r. awangardowego ruchu poetyckiego, skupionego wokół czasopisma “In Zich” (W sobie), ukazującego się regularnie do 1939 r. Członkowie tego ruchu nazywali siebie introspektywistami i postulowali odwrót od tradycyjnych form poetyckich i społecznej tematyki. Posługiwali się eksperymentem i narzędziami właściwymi poezji surrealistycznej.
W latach 1934-1938 Gladsztejn przebywał w Lublinie, gdzie odwiedził śmiertelnie chorą matkę. Wizyta ta była przełomem w jego twórczości. Obserwacja pogarszającej się sytuacji Żydów, narastający antysemityzm, stały się powodem wewnętrznego buntu poety, któremu dał wyraz w swojej twórczości poetyckiej i prozatorskiej.
W swoich tomach poetyckich, a także autobiograficznych powieściach “Podróże Jasia” (1938) i “Kiedy Jaś powrócił” (1940) Glatsztejn stale powracał do pytań o los Żyda i kondycję człowieka w XX w., starał się “zachować w pamięci” odchodzący już świat. Za swoją działalność twórczą został uhonorowany licznymi nagrodami. Zmarł 19 listopada 1971 r. w Nowym Jorku.
Premiera spektaklu “Opowieści z nocy” w Lublinie jest dedykowana historykowi literatury, znawcy tradycji żydowskiej w polskiej kulturze, prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Władysławowi Panasowi, w 10. rocznicę jego śmierci.(PAP)
ren/ dym/