Serbski zespół folklorystyczny Sveti Sava z Kacia w Wojwodinie wywalczył Grand Prix 26. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych w Wiśle. Impreza była jednym z głównych wydarzeń kończącego się w niedzielę 52. Tygodnia Kultury Beskidzkiej.
Serbowie zaprezentowali składankę muzyczno-taneczną - zespół w repertuarze ma ok. 20 programów, w których przybliża folklor różnych rejonów swego kraju, zarówno stylizowany, jak i bardziej autentyczny. Jego członkami jest ok. 150 osób.
Jurorzy przyznali sześć wyróżnień. Macedoński zespół Etnos ze Skopje otrzymał je za stroje. W zespole Sunkist z Beidou na Tajwanie doceniona została orkiestra, a także solowa gra na pipie. Słowaków z zespołu Haviar z Roznavy uhonorowano za zachowanie w prezentacji specyfiki regionu Gemer. Wyróżnienia odebrały zespoły Tubil z Ankary w Turcji za technikę taneczną i choreografię oraz Svetlovanek z Bojkovic w Czechach za stylową prezentację muzyki i śpiewu. Zespół Bestwina z Bestwiny koło Bielska-Białej został uhonorowany za ukazanie tradycji w jednolitym programie.
W Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych uczestniczyło 17 zespołów, w tym trzy z Polski.
W niedzielę wieczorem w Żywcu, Wiśle, Szczyrku, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu odbędą się ostatnie koncerty Tygodnia Kultury Beskidzkiej. W Ujsołach dobiegają końca towarzyszące Tygodniowi Wawrzyńcowe Hudy, a w Jabłonkowie na Zaolziu 68. Gorolski Święto, które organizują Polacy mieszkający na Zaolziu w Czechach.
W Tygodniu Kultury Beskidzkiej wzięło udział blisko 90 zespołów. W ponad 50 koncertach wystąpiło w sumie ok. 4 tys. wykonawców. Według szacunków organizatorów z Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej ich występy obejrzało ok. 150 tys. widzów.
Tydzień Kultury Beskidzkiej nawiązuje do przedwojennego Święta Gór. Pierwsza edycja odbyła się w 1964 r. w Wiśle i był to wówczas jedynie przegląd zespołów regionu cieszyńskiego wzbogacony o zespoły z Podhala i Zaolzia. W następnych latach do imprezy dołączały kolejne miasta. (PAP)
szf/ laz/