19 koncertów, 11 światowych prawykonań, wiele pierwszych wykonań w Polsce zaplanowano w ramach trwającego od poniedziałku w Poznaniu 44. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna”. Wydarzenie potrwa do 30 marca.
Założeniem festiwalu jest promowanie i przypominanie dzieł stanowiących kanon polskiej muzyki XX wieku, prezentacja nowych kompozycji młodszych kompozytorów, a także interesujących zjawisk w muzyce i dzieł twórców zagranicznych. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.
Twórcami nowych, prezentowanych na festiwalu po raz pierwszy kompozycji są m.in. Katarzyna Kwiecień-Długosz, Barbara Kaszuba, Piotr Moss, Bogusław Schaeffer oraz zagraniczni kompozytorzy – Alex Stein i Tom Sora.
Dyrektor organizacyjny festiwalu Paweł Gogołek podkreślił, że festiwal ma nawiązywać również do twórczości wielkopolskich artystów. Z tego względu po raz pierwszy odbędzie się cykl "Muzyka nowa", promujący lokalnych twórców. Ogranizatorzy chcą też kształcić muzycznie najmłodszych odbiorców, stąd w programie, w ramach „Wiosny Młodych i Najmłodszych”, znalazły się przygotowane wraz z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu koncerty i spotkania.
„Chcemy, by poznański festiwal stawiał na najmłodszych odbiorców, by to było coś, co +Poznańską Wiosnę Muzyczną+ odróżnia od innych festiwali. Dzięki takim działaniom chcemy wykształcić widza, który za kilka lat będzie już świadomym słuchaczem festiwalu, który będzie rozumiał, czasami trudną w odbiorze, muzykę współczesną” – dodał Gogołek.
Tegoroczna edycja festiwalu będzie się odbywała w kilku miejscach Poznania, m.in. w Auli Nova Akademii Muzycznej, w Centrum Kultury Zamek, w Starym Browarze i w Galerii u Jezuitów.
Festiwal Poznańska Wiosna Muzyczna odbywa się od 1961 roku. Został zorganizowany z inicjatywy Tadeusza Szeligowskiego i Floriana Dąbrowskiego w ramach 2. Wielkopolskiego Festiwalu Kulturalnego i początkowo prezentował przede wszystkim twórczość kompozytorów poznańskich.
Następne edycje odbywające się jako Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej cieszyły się coraz większą popularnością. W ramach festiwalu prezentowane były utwory m.in. Witolda Lutosławskiego, Tadeusza Bairda, Grażyny Bacewicz, Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego i Wojciecha Kilara.(PAP)
rpo/ mhr/