
60 lat obchodzi Młodzieżowy Dom Kultury im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Krakowie. Poprzez organizację różnorodnych wydarzeń artystycznych promuje on osobę i twórczość swojego patrona, zyskując przy tym serca młodych krakowian.
MDK świętuje jubileusz od początku roku szkolnego, ale najważniejsze wydarzenia, koncerty, wieczór wspomnień, salon artystyczny, na którym swoją twórczość zaprezentują byli wychowankowie domu, zaplanowano na wiosnę tego roku.
„Z perspektywy historii Krakowa jesteśmy młodą instytucją, ale na tle innych placówek wychowania pozaszkolnego należymy do czołówki tych najstarszych. Na 11 młodzieżowych domów kultury w mieście mamy, obok Centrum Młodzieży im. dra H. Jordana i MDK +Dom Harcerza+, najdłuższą historię” – mówi dyrektor MDK im. Gałczyńskiego Teresa Grzybowska.
Początki MDK sięga 1954 r., kiedy to 1 września powstał Międzyszkolny Ośrodek Prac Pozalekcyjnych przy al. Mickiewicza. W 1969 r. instytucja została przekształcona w Dom Kultury Dzieci i Młodzieży, a jej siedzibę ulokowano przy ul. Przy Moście. Dwa lata później placówka zmieniała nazwę na Młodzieżowy Dom Kultury. Imię Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego otrzymała w 1979 r. decyzją ówczesnego kuratora oświaty.
Placówka długo szukała stałej siedziby. W latach 70 i 80. prowadzona była przy ul. Czackiego. Po koniec lat 80. została przeniesiona do budynku przy ul. Górników. Od 1991 r. miejsce jej głównej działalności znajduje się przy ul. Beskidzkiej na Woli Duchackiej. Dodatkowym budynkiem, a także otaczającym go ogrodem, instytucja dysponuje od 2001 r. - przy ul. Na Wrzosach w Prokocimiu.
Od momentu nadania imienia słynnego poety MDK poświęca wiele miejsca swojemu patronowi. Organizuje takie ogólnopolskie imprezy związane z postacią Gałczyńskiego jak m.in. Ildefonsjada - ogólnopolskie spotkania placówek noszących imię Gałczyńskiego; Ogólnopolska Wędrująca Wystawa Ilustracji do wierszy Gałczyńskiego pt. „Ulicami ze ściany na ścianę”; happeningi inspirowane twórczością poety, np. Korowód Zielonej Gęsi.
MDK liczy w tej chwili ponad 1,5 tys. podopiecznych w wieku od 3 do 19 lat. Dzieci i młodzież uczestniczą w zajęciach z muzyki, tańca, plastyki, teatru, z języka angielskiego, ćwiczą judo. MDK kładzie również nacisk na nauczanie historii oraz na edukację obywatelską. „Nasi podopieczni biorą udział m.in. w spotkaniach w Urzędzie Miasta Krakowa, gdzie uczą się o początkach samorządności” – mówiła dyrektor.
Organizacja wycieczek z przewodnikiem „Poznaj historię Krakowa aktywnie” czy „Śladami Jana Pawła II w Podgórzu” to inne wydarzenia, skierowane do krakowskich szkół, a mające zachęcić młodzież do odkrywania tajemnic minionych wieków. W tym roku zainteresowani mogą też wziąć udział w warsztatach „Od początku państwa polskiego do czasów współczesnych” oraz „Historia Polski od 1918 do czasów współczesnych”.
MDK im. K.I. Gałczyńskiego jest również gospodarzem Izby Historii Starego Prokocimia – działającego od 2009 r. w siedzibie MDK przy ul. Na Wrzosach, w sąsiedztwie zespołu pałacowo-parkowego Jerzmanowskich. To małe muzeum gromadzi pamiątki związane z dziejami Prokocimia – dawniej samodzielnej wioski, dziś dzielnicy Krakowa.
„Mało kto z mieszkańców Krakowa, czy nawet Prokocimia, zdaje sobie sprawę, że jadąc tramwajem z centrum w stronę Bieżanowa mija miejsce, w którym krzyżowały się jedne z najważniejszych w dawnej Rzeczpospolitej trakty: wołowy i wielicki. Podobnie zniknęły ze zbiorowej świadomości historie takich miejsc jak Imiołki, gdzie +palono czarownice+, czy piękna, lipowa aleja - duma kolejnych właścicieli Prokocimia” – zauważają gospodarze Izby Historii Starego Prokocimia.
Krakowskie MDK zachęca uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich do udziału w konkursach recytatorskich, ortograficznych i artystycznych. Jednym z największych z nich jest wojewódzka Triada organizowana od blisko 25 lat w kategoriach literatura, plastyka i kompozycja utworu muzycznego.
Z kolei dla dzieci w wieku przedszkolnym MDK prowadzi Akademię Bolka i Lolka. Zajęcia dla maluchów odbywają się codziennie w dwóch grupach liczących po ok. 15 osób. Dzieci uczestniczą w ogólnorozwojowych warsztatach z elementami ćwiczeń logopedycznych, rytmiką, gimnastyką korekcyjną, plastyką, uczą się również języka angielskiego.
Jak zwraca uwagę dyrektor, w marcu tego roku MDK rozpoczęło projekt aktywizujący dla osób powyżej 60. roku życia. Seniorzy mogą brać udział w dopołudniowych zajęciach m.in. z języka angielskiego, plastyki, ale i z jogi.
MDK jest dumny ze swoich wychowanków oraz ich dokonań. „Pierwsi nasi podopieczni odwiedzają nas już jako seniorzy. Cieszą nas nieustanne osiągnięcia – ogólnopolskie i międzynarodowe – odnoszone przez uczestników naszych zajęć. Mam nadzieję, że nasza działalność z powodzeniem będzie się przyczyniać do sukcesów kolejnych pokoleń” – podsumowała dyrektor.
Beata Kołodziej