Filmy w łóżku można od piątku oglądać w centrum Poznania w ramach Łóżkoteki – projektu organizowanego w ramach festiwalu Transatlantyk. Na poznańskim placu Wolności stanęło 50 specjalnie przygotowanych, wieloosobowych łóżek z baldachimami – nie tylko dla kinomanów.
Transatlantyk oficjalnie rozpocznie się 7 sierpnia. Rokrocznie tzw. kino łóżkowe należy do najpopularniejszych sekcji festiwalu.
"Wszystko, co jest odmianą nas zaciekawia. Okazało się, że ten wynalazek, czyli kino łóżkowe – tak wymyślone, że każde łoże jest kinem, a jednocześnie tworzy pewną społeczność, gdzie ludzie się widzą, wymieniają uwagami, słyszą, działa fantastycznie. Łóżka wykorzystywane są praktycznie na okrągło i przy każdej pogodzie – dzięki dachom niestraszny nam nawet deszcz" – powiedział w piątek PAP twórca i dyrektor festiwalu Transatlantyk Jan A. P. Kaczmarek. Jak dodał, pomysł kina łóżkowego jest nieco podobny do popularnego przed laty w USA kina samochodowego.
"Myśmy chyba dotknęli podobnych miejsc w ludzkiej psychice, idei że ludzie chcą się zebrać razem, ale chcą to zrobić inaczej niż zwykle. I te nasze łoża są ekologicznym odpowiednikiem amerykańskich samochodów sprzed lat. Sam lubię się położyć i obejrzeć film w kinie łóżkowym" – powiedział.
W ponad dwutygodniowym, obejmującym czas od rana do nocy programie Łóżkoteki znalazły się pokazy kilkunastu filmów a także wykłady, degustacje, emisje słuchowisk, romantyczne kolacje pod baldachimem, oraz gry i zabawy dla dzieci – wszystko to bez opuszczania posłań.Specjalnie przygotowane łóżka wyposażone są w rzutniki, głośniki, także w wygodne materace, poduszki i koce.
"To kapitalne, że mogę oglądać film w łóżku ot tak, na środku miasta. Chciałabym mieć taką możliwość przez cały rok. Nawet nie jest ważne, czy film jest szczególnie pasjonujący – najwyżej zasnę przed ekranem" – powiedziała PAP jedna z uczestniczek piątkowego, premierowego pokazu Łóżkoteki.
Łączący kino i muzykę festiwal Transatlantyk obędzie się w dniach 7-14 sierpnia. Organizatorzy podkreślają, że od pierwszej edycji wydarzenie jest platformą do rozmów o najważniejszych problemach i wyzwaniach cywilizacji. Pomysłodawcą i dyrektorem imprezy jest laureat Oscara Jan A. P. Kaczmarek. W ramach wydarzenia pokazanych zostanie ponad sto filmów fabularnych i dokumentalnych, zaplanowano spotkania z ludźmi kina i muzyki z całego świata.Patronat medialny nad festiwalem ma Polska Agencja Prasowa. (PAP)
rpo/ tpo/