Spektaklem „Nieznośnie długie objęcia” w reżyserii Iwana Wyrypajewa rozpocznie się w piątek w Krakowie 8. edycja Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia. Publiczność w ciągu dziecięciu dni zobaczy 28 przedstawień, w tym cztery premiery.
Akcja „Nieznośnie długich objęć” toczy się w Berlinie i Nowym Jorku. To historia czwórki bohaterów, z których troje przyjeżdża do Nowego Jorku z Europy w poszukiwaniu „lepszego” życia, a jeden jest rodowitym nowojorczykiem. Żadnemu z nich nie udaje się znaleźć harmonii i szczęścia, a ich życie przekształca się w koszmar, gdy nagle z każdym z nich dzieje się coś niezwykłego.
Na scenie wystąpią: Karolina Gruszka, Julia Wyszyńska, Maciej Buchwald i Dobromir Dymecki. Spektakl powstał w koprodukcji Festiwalu Boska Komedia z Teatrem Powszechnym im. Zygmunta Huebnera w Warszawie.
W sobotę o g. 12 w Centrum Festiwalowym w Bunkrze Sztuki odbędzie się spotkanie z Iwanem Wyrypajewem, który wyreżyserował spektakl i jest autorem tekstu dramatu. Wstęp jest wolny.
Kolejne dni festiwalu to dwie premiery „Kalkstein/Czarne słońce” w reżyserii Joanny Grabowieckiej oraz „Wielcy inni: depresje. Szymborska, Rymkiewicz, Bielicka” w reżyserii Jacka Kozłowskiego. Spektakle powstały w odpowiedzi na pytania postawione przez dyrektora artystycznego Festiwalu Boska Komedia Bartosza Szydłowskiego wokół tematu „Super Polish Hero”. W Centrum Festiwalowym dodatkowo odbędzie się debata „Zapomniani bohaterowie” z udziałem Tadeusza Lubelskiego, Jacka Wakara, Przemysława Czaplińskiego i Bogusława Deptuły.
W tegorocznym Konkursie Polskim - Inferno - pokazanych zostanie 14 spektakli, które miały swoje premiery w sezonie 2014/15, zrealizowanych w teatrach w Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Warszawie i Wrocławiu.
Międzynarodowe jury wybierze najważniejsze przedstawienia sezonu i wyróżni artystów w dziewięciu kategoriach. Główną nagrodę - Boskiego Komedianta - w wysokości 50 tys. zł ufundował prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, a pozostałe nagrody indywidualne dla twórców Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 12 grudnia w nocy. W tym roku o statuetki Boskiego Komedianta powalczą: „Francuzi” Krzysztofa Warlikowskiego, „Hamlet” Krzysztofa Garbaczewskiego, „nie-boska komedia. WSZYSTKO POWIEM BOGU” Moniki Strzępki, „Apokalipsa” Michała Borczucha, „Morfina” Eweliny Marciniak, „Męczennicy” Grzegorza Jarzyny, „Podróż zimowa” Pawła Miśkiewicza, „Kto się boi Virginii Woolf” Grzegorza Wiśniewskiego, „Hrabina Batory” Wiktora Rubina, „Narodziny Fryderyka Demuth” Macieja Wojtyszki, „Murzyni” Igi Gańczarczyk, „Szaleństwa nocy” Iwony Jery, „Skowyt” Macieja Podstawnego i „Wychowanka” Mikołaja Grabowskiego.
Po spektaklach oraz w Centrum Festiwalowym będą się odbywały spotkania z twórcami przedstawień prezentowanych w konkursie.
W ramach sekcji Paradiso publiczność obejrzy dziewięć spektakli młodych polskich reżyserów m.in. "Wesele" w reż. Moniki Strzępki, "Karskiego historię nieprawdziwą" Julii Mark z Teatru im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze i "Niech żyje wojna!!!" - opowieść o lekceważeniu przemocy, wyreżyserowaną przez Remigiusza Brzyka na podstawie tekstu Pawła Demirskiego.
"Bardzo liczę, że nasze ósme spotkanie w Krakowie odkryje przed widzami zupełnie nowe oblicze polskiego teatru. Wyłania się bowiem, zza głównych nurtów, głos najmłodszego pokolenia, nie tyle niepokorny i buntowniczy, co skupiony, skromny i zaskakująco dogłębny" - zachęcał Bartosz Szydłowski.
13 i 14 grudnia na festiwalu pokazywany będzie najnowszy spektakl Krystiana Lupy „Plac bohaterów”, który miał premierę w Litewskim Narodowym Teatrze Dramatycznym 27 marca tego roku i jest pierwszą międzynarodową koprodukcją Boskiej Komedii.
Festiwal to także wydarzenia towarzyszące. We wtorek 8 grudnia w Bunkrze Sztuki będzie można posłuchać koncertu rodzeństwa Zuzanny i Antonisa Skoliasów – „Lord Bemol”. To muzyczna podróż inspirowana biografią i twórczością ich ojca - Jorgosa Skoliasa - wokalisty jazzowego greckiego pochodzenia.
Tego samego dnia w Bunkrze Sztuki otwarta zostanie wystawa „Duchy teatru” wieńcząca obchody 250 lecie teatru publicznego w Polsce. Ekspozycja opowiada o ludziach, którzy nie występują na scenie, a bez których magia teatru nie jest możliwa.
Inny projekt muzyczny towarzyszący festiwalowi to „Słowa i dźwięki: Wirpsza/Spójność świata", w którym Radosław Krzyżowski, aktor Narodowego Starego Teatru, przywołuje twórczość zapomnianego polskiego poety Witolda Wirpszy.
Kolejną specjalną atrakcją będzie spektakl Teatru KTO – „Peregrinus”, pokazujący jeden dzień z życia człowieka XXI wieku "zawieszonego" pomiędzy domem a pracą w korporacji. Przedstawienie odbędzie się w galerii handlowej Bonarka City Center.
Radio Kraków z okazji festiwalu przygotowuje nagranie słuchowiska „nie-boska komedia. WSZYSTKO POWIEM BOGU!”. W produkcji radiowej wezmą udział: Juliusz Chrząstowski, Dorota Segda, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik i Małgorzata Zawadzka.
Na niektóre spektakle nadal można kupić bilety (informacje na Facebooku i w Centrum Festiwalowym).
Organizatorami festiwalu są Teatr Łaźnia Nowa oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe. Partnerami są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i prezydent miasta Krakowa, a sponsorem Kraków Airport. (PAP)
wos/ bk/