290 wierszy autorstwa 126 autorów z Polski i z zagranicy napłynęło na ogólnopolski konkurs poezji romskiej im. Papuszy, ogłoszony przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Pierwsze miejsce zdobył utwór „Cygańskie Fado” autorstwa Jarosława Jędraszczyka.
Nagrody przyznało jury, w którego składzie znaleźli się artystka krakowskiej „Piwnicy pod Baranami” Anna Szałapak, kompozytor i śpiewający poeta Leszek Długosz oraz cygańska poetka i pieśniarka Teresa Mirga.
Jak ocenili jurorzy, nadesłane na konkurs prace charakteryzowało olbrzymie zróżnicowanie pod względem wybranej formy, całość posiadała nierówny charakter i styl oraz rozmaity stopień zręczności językowej.
Zwrócili oni uwagę, że nadesłano dużą liczbę utworów przemyślanych, które charakteryzowały się pogłębioną wiedzą na temat kultury Romów. „Sporadycznie jedynie zdarzały się utwory, w których występowali stereotypowo traktowani Cyganie, zatem motywy przewodnie: muzyka, taniec, kwieciste spódnice, wróżbiarstwo czy tęsknota za lasem i taborem była szczęśliwie mniej zauważalna niż w poprzednich dwóch edycjach konkursu” - oceniono.
Pierwsze miejsce i statuetkę Złote Pióro Papuszy zdobył wiersz „Cygańskie Fado”, autorstwa Jarosława Jędraszczyka (używającego pseudonimu Śryz) a drugie - wiersz „Wspomnienie II”, którego autorem jest Mieczysław Arkadiusz Łyp (pseudonim Wasyl). Przyznano też cztery trzecie miejsca oraz trzy wyróżnienia.
Była to trzecia edycja konkursu, który już w poprzednich latach (2007, 2010) cieszył się dużym zainteresowaniem autorów. Konkurs współorganizowany był przez Tarnowskie Towarzystwo Kulturalne oraz Muzeum Okręgowe w Tarnowie.
Konkurs "O złote pióro Papuszy" adresowany jest do wszystkich pasjonatów tradycji, zwyczajów i kultury romskiej oraz do Romów. Warunkiem uczestnictwa w nim było przesłanie maksymalnie trzech niepublikowanych oraz nienagrodzonych w innych konkursach utworów inspirowanych kulturą, tradycją i historią Romów.
Patronką konkursu jest najbardziej znana na świecie romska poetka Bronisława Wajs-Papusza (urodzona według różnych źródeł w 1908, 1909 lub 1910 r. - zm. 1987). Swoimi wierszami pisanymi oryginalnie w języku romani a następnie tłumaczonymi na polski przez poetę Jerzego Ficowskiego pokazała, że hermetyczna kultura romska może być zrozumiała i atrakcyjna dla szerszego kręgu odbiorców. Bronisława Wajs otrzymała szereg nagród literackich, a jej wiersze zostały wydane w Polsce w kilku tomikach. Były też tłumaczone na wiele języków. W 2013 r. Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze wyreżyserowali film "Papusza", który opowiada o życiu i twórczości poetki. (PAP)
rgr/ laz/