Do 15 maja 2016 r. można nadsyłać prace na międzynarodowy konkurs „Rozmawiając ponad granicami”. Autor najlepszego dramatu współczesnego otrzyma 3,5 tys. euro.
Jak poinformowała w czwartek PAP Anna Szczygieł z Krakowskiego Biura Festiwalowego (KBF), konkurs odbywa się od 10 lat w krajach Europy Wschodniej i należy do najważniejszych w tym regionie. Edycja 2015/2016 odbędzie się w Polsce.
Publiczna prezentacja najlepszego tekstu nastąpi podczas ogłoszenia wyników konkursu, w czerwcu 2016 r. w Norymberdze. Zwycięski dramat zostanie przetłumaczony na język niemiecki i wystawiony w Państwowym Teatrze w Norymberdze w sezonie 2016/2017.
Druga nagroda pieniężna wynosi 2 tys. euro, a trzecia 1 tys. euro.
W konkursie mogą wziąć udział osoby urodzone w Polsce, mające polskie obywatelstwo lub mieszkające tu co najmniej 15 lat.
Wszystkie nadesłane dramaty muszą być napisane w języku polskim. Do oryginalnego utworu należy dołączyć robocze tłumaczenie sztuki na język niemiecki lub angielski, które umożliwi zagranicznym jurorom zapoznanie się z tekstem.
Niepublikowane i niegrane wcześniej utwory mają dotyczyć doświadczeń życiowych w czasach przemian społecznych. Sztuka powinna być przeznaczona dla maksymalnie pięciorga wykonawców i wypełnić samodzielnie program pełnego spektaklu teatralnego (minimum 70 minut).
Utwory, wraz z innymi niezbędnymi dokumentami, należy przesłać w kopertach z dopiskiem „Drama Contest” na adres: Christian Papke, Staatstheater Nuernberg , Richard-Wagner-Platz 2, 90443 Nuernberg, Niemcy. Mogą być także przesłane na adres mailowy: christian.papke@staatstheater-nuernberg.de.
Dodatkowe informacje o konkursie znajdują się na stronie https://www.staatstheater-nuernberg.de w zakładce Wettbewerbe.
Międzynarodowy konkurs na dramat współczesny „Rozmawiając ponad granicami” ("Talking about borders") organizuje Państwowy Teatr w Norymberdze. Współorganizatorem tegorocznej edycji są m.in.: KBF - operator programu Kraków–Miasto Literatury UNESCO, Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Stowarzyszenie Dramatopisarzy i Dramaturgów Polskich, Festiwal Boska Komedia oraz miasto Kraków. (PAP)
bko/ agz/