Prof. Piotr Tryjanowski, pracownik poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego oraz romski skrzypek, wirtuoz Miklosz Deki Czureja zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Naukowej i Nagrody Artystycznej Miasta Poznania.
Laureat Nagrody Naukowej, prof. Piotr Tryjanowski jest dyrektorem Instytutu Zoologii na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Kapituła Nagrody doceniła jego dorobek naukowy, szczególnie w zakresie „próby zrozumienia mechanizmów adaptacji zwierząt do życia w mieście”.
„Należy wziąć pod uwagę, że ten problem ma charakter globalny. Połowa populacji ludzkiej żyje w miastach i zwierzęta muszą się jakoś do tego zaadoptować. My nie tylko opisujemy te zjawiska, ale i staramy się dowieść tego eksperymentalnie współpracując z kolegami z całego świata i wspólnie publikując” - tłumaczył PAP laureat.
Jak dodał, zagadnienie to i cały mechanizm badany jest już od poziomu ekosystemu, „czyli od wizji miasta, aż po poziom genetyczny”.
Przewodniczący kapituły Nagrody Naukowej Miasta Poznania, prof. Stanisław Lorenc podkreślił podczas konferencji, że dzięki działalności badawczej prof. Piotra Tryjanowskiego – „Poznań dołączył do grona miast o najlepszym rozpoznawaniu procesów urbanizacji zwierząt”.
Tegoroczny zwycięzca Nagrody Artystycznej Miasta Poznania - to zaliczany do ścisłego grona czołówki światowych skrzypków, Dyrektor Artystyczny Światowych Spotkań z Kulturą Romską - Miklosz Deki Czureja. Artysta ma w swoim dorobku 12 płyt. W trakcie swojej kariery współpracował też m.in. z Michałem Urbaniakiem, Grażyną Brodzińską, czy Januszem Józefowiczem i Januszem Stokłosą w Teatrze Buffo w Warszawie.
„Nagroda to dla mnie miłe zaskoczenie, co jeszcze bardziej mobilizuje mnie do działania” – powiedział PAP artysta.
„Całe swoje życie pracuję przy muzyce, bawię się dźwiękami na skrzypcach. Teraz mam zamiar zbudować cygańską orkiestrę, na wzór tej, jaka jest w Budapeszcie, czy jak to wygląda na Węgrzech. Sądzę, że to się uda i taka orkiestra w końcu postanie. Może będę takim światełkiem, aby ta nasza kultura obudziła się z powrotem” – dodał.
Podkreślił także, że chciałby „naprawdę szczerze pokazać cygańska kulturę, tę, w której się wychował i taką, jaka znana była w Polsce i na świecie”.
Nagrody Naukowe i Artystyczne Miasta Poznania w wysokości 39 tys. zostaną wręczone podczas uroczystej sesji Rady Miasta 29 czerwca w poznańskim ratuszu. Poza nagrodami Miasto przyznało także 12 stypendiów naukowych oraz 10 stypendiów artystycznych w wys. 5,7 tys. zł. (PAP)
ajw/ mow/