Projekt poświęcony Michałowi Kleofasowi Ogińskiemu zainaugurowano w sobotę w Witebsku na północnym wschodzie Białorusi w 250. rocznicę jego urodzin. Kompozytor przez 20 lat mieszkał w Zalesiu na terenie obecnej Białorusi.
Przez dwa tygodnie w Witebskim Centrum Sztuk Współczesnych będzie można obejrzeć wystawę rzeźb i fotografii, posłuchać utworów współczesnych kompozytorów białoruskich, a także obejrzeć filmy dokumentalne.
Autorzy projektu starali się pokazać żywego człowieka i różne meandry jego losów – powiedział producent Andrej Isaczanka.
Goście Centrum będę mogli zobaczyć m.in. fotografie miejsc, gdzie bywał autor poloneza „Pożegnanie Ojczyzny” oraz portrety współczesnych mu postaci historycznych. W ramach projektu powstał album muzyczny „Anima” z udziałem białoruskich autorów i wykonawców, którzy nagrali utwory pod wpływem emocji, jakie budzi w nich słowo „Ojczyzna”.
Ogiński przyszedł na świat w 1765 r. w Guzowie pod Żyrardowem. W 1802 roku wprowadził się do Zalesia (obecnie obwód grodzieński), które wcześniej należało do jego stryja. Mieszkał tu ze swoją drugą żoną, Włoszką Marią de Neri, oraz dziećmi do 1822 r. Potem przeniósł się do Florencji.
Był nie tylko kompozytorem, ale też podskarbim wielkim litewskim, senatorem rosyjskim, konspiratorem niepodległościowym, dyplomatą i działaczem emigracyjnym. Zmarł w 1833 roku we Florencji i został pochowany w tamtejszym kościele Santa Croce obok takich osobistości jak Galileusz, Michał Anioł czy Gioacchino Rossini. (PAP)
mw/ jo/ dym/