Zespół Shibusashirazu Orchestra, łączący japońskie tradycje kulturowe ze współczesną muzyką świata zachodniego, będzie jedną z gwiazd festiwalu Inne Brzmienia, który odbędzie się w dniach 6-10 lipca w Lublinie.
Na festiwalu wystąpią artyści z 10 krajów świata. Obok zespołu z Japonii na jedynych koncertach w Polsce będzie można usłyszeć grupy Tortoise oraz Easy Star All Stars z USA – zapowiedziała w środę na konferencji prasowej dyrektor programowy festiwalu Agnieszka Wojciechowska.
„Będzie się działo bardzo wiele, część muzyczna będzie główna i najbardziej widoczna, ale planujemy też wiele spotkań, dyskusji, pokazów filmowych, wystaw. Zależy nam, by te kilka dni to był intensywny czas spędzony w Lublinie nie tylko przez lublinian, ale też przez osoby przyjezdne” – podkreśliła Wojciechowska.
Atrakcyjne widowisko ma przedstawić japoński zespół Shibusashirazu Orchestra. To 30-osobowy big band z rozbudowaną sekcją dętą. Gra utwory łączące jazz, muzykę taneczną i żywiołowy rokendrol, a elementami jego koncertów są prezentacje scen japońskiego teatru butoh, występy mimów i tancerzy, wielkie konstrukcje sceniczne, efekty pirotechniczne oraz multimedialne. „Cała scena będzie rodzajem zjawiskowego spektaklu, to będzie rodzaj podróży przez kulturę Japonii, tą współczesną i sięgającą do korzeni” – zapewniła Wojciechowska.
Wystąpi grupa Tortoise z Chicago, zespół grający od 25 lat, uznawany za prekursorów post-rocka. Tworzą go wszechstronni wykonawcy, którzy potrafią na koncertach zamieniać się instrumentami. Oryginalne aranżacje nawiązujące do utworów Pink Floyd, The Beatles czy Michaela Jacksona zaprezentować mają artyści z grupy Easy Star All Stars z Nowego Jorku.
Podczas festiwalu przedstawiony ma być dorobek niemieckiej niezależnej wytwórni Staubgold, specjalizującej się w muzyce elektronicznej i eksperymentalnej. Wystąpią reprezentujące tę wytwórnię zespoły Aksak oraz Kammerfliemmer Kollektief, zaś utwory innych zespołów, w tym nagrania jeszcze nieopublikowane, przedstawi z płyt szef wytwórni Markus Detmer.
Pełny program festiwalu jeszcze nie jest gotowy, będzie podawany sukcesywnie. Ważnym jego nurtem ma być prezentacja kultury ukraińskiej – zapowiedziała Wojciechowska.
Inne Brzmienia - Art’n’Music Festival w Lublinie jest częścią festiwalu Wschód Kultury, który w tym roku będzie się odbywał po raz czwarty. Ma on w swoich założeniach integrować środowiska artystyczne miast Polski Wschodniej - Białegostoku, Lublina i Rzeszowa – oraz artystów krajów Partnerstwa Wschodniego, Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy.
Specyfiką lubelskiego festiwalu Inne Brzmienia jest prezentowanie najciekawszych zjawisk w światowej muzyce, wymykających się nieraz klasycznym podziałom gatunkowym, łączących różne rodzaje muzyki z różnych kręgów kulturowych, tradycji etnicznych, różnych prądów i stylów, m.in. rocka, jazzu, reggae, muzyki klasycznej czy elektronicznej.
Organizator festiwalu, samorządowa instytucja Warsztaty Kultury, rozpoczęły wydawanie serii płytowej mającej utrwalić utwory najciekawszych zespołów. Jako pierwsza ukazała się płyta gruzińskiej grupy Iriao, która dwa lata temu koncertowała w Lublinie, a nie miała dotąd jeszcze żadnego swojego krążka.(PAP)
kop/ dym/