950 śpiewaków z 31 zespołów chóralnych pochodzących m.in. z Filipin i Turcji weźmie udział w X Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym. W programie znalazło się15 koncertów, które odbędą się od 13 do 19 czerwca w Szczecinie i niemieckich Ueckermunde i Greifswaldzie.
13 czerwca podczas uroczystej inauguracji festiwalu wykonane zostaną w Szczecinie utwory a capella przez łotewski Chór St. Johannis z Rygi i Chór Chłopięcy Katedralny z Poznania - powiedział dziennikarzom w poniedziałek dyrektor artystyczny festiwalu Eugeniusz Kus. Jak dodał, zabrzmi także dzieło napisane specjalnie z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej "Pro Pacem", którego autorem jest Jochen Modess.
Podczas koncertu finałowego 19 czerwca w stolicy Pomorza Zachodniego wystąpi osiem chórów. W programie koncertu znalazło się m.in. "Requiem" Wolfganga Amadeusza Mozarta. Chórom towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmonii Koszalińskiej, sekcja smyczkowa orkiestry uniwersytetu w Greifswaldzie oraz soliści: Katarzyna Dondalska (sopran), Ewa Filipowicz (alt), Paweł Wolski (tenor) i Janusz Lewandowski (bas).
W dziesiątej edycji festiwalu wystąpi 31 zespołów chóralnych z Anglii, Filipin, Łotwy, Niemiec, Szwecji, Turcji i Polski.
Wśród gości pojawi się m.in. szwedzki Sofia Vokalensemble, który zdobył wiele nagród na międzynarodowych konkursach i festiwalach czy Philippine Madrigal Singers, który założyła w 1963 r. dyrygentka Andrea O. Veneration.
Zgodnie z przyjętymi przez organizatorów założeniami festiwal nie ma charakteru konkursu, a jest spotkaniem chórów o wysokim poziomie wykonawczym.
Regułą są indywidualne prezentacje chórów podczas jednego, dwóch koncertów, koncert inauguracyjny i finałowy z orkiestrą symfoniczną, w którym mogą uczestniczyć wszystkie zespoły wykonując utwór wybrany przez radę artystyczną.
Podczas dziewięciu edycji festiwalu organizowanych co dwa lata od 1998 r., odbyło się już blisko 130 koncertów, w których udział wzięły 222 chóry z większości krajów europejskich oraz Brazylii, Chin, Japonii, Kuby, czy Portoryko.
Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest wolny - podkreślają organizatorzy. Jedynie na koncert galowy 18 czerwca w Szczecinie będą obowiązywały bezpłatne zaproszenia do odebrania w Akademii Sztuki w Szczecinie.
Głównymi organizatorami i realizatorami imprezy są Akademia Sztuki w Szczecinie, Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział w Szczecinie przy współpracy z Niemieckim Związkiem Chóralnym. (PAP)
res/ agz/