Prezentacja dorobku kulturalnego Lublina, Gdańska, Łodzie, Katowic, Poznania oraz Szczecina w przestrzeni miejskiej Wrocławia to jeden z elementów projektu „Koalicja Miast dla Kultury”, którego realizację zainaugurowano w środę w stolicy Dolnego Śląska.
„Koalicja Miast dla Kultury” to przedsięwzięcie związane z pełnieniem przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury (ESK). Organizatorzy podkreślają, że to pierwsza w historii tytułu ESK tak szeroka współpraca miast, które będą prezentować swój dorobek kulturalny oraz promować polską kulturę za granicą.
Jak powiedziała w środę podczas konferencji prasowej Dominika Kawalerowicz, kierowniczka działu merytorycznego ESK, idea współpracy miast w dziedzinie kultury zrodziła się w 2010 r., gdy miasta były na etapie starań o tytuł ESK. „Wówczas padła deklaracja o współpracy, która w 2013 r. zaowocowała realną współpracą siedmiu miast”- mówiła.
Kawalerowicz dodała, że projekt „Koalicja Miast dla Kultury” składa się z dwóch obszarów. Pierwszy to prezentacja artystyczna, która ma pokazać specyfikę kulturalną poszczególny miast.
Jako pierwszy we Wrocławiu zaprezentuje się Lublin. Położona w okolicach wrocławskiego rynku ulica Szajnochy został zmieniona w wielką scenę wydarzeń artystycznych przygotowanych przez artystów z Lublina. Od środy do niedzieli odbywać się tam będą m.in. spektakle teatralne, pokazy instalacji, sztuki performance oraz koncerty. Jednym z kluczowych wydarzeń prezentacji Lublina ma być widowisko w reżyserii Janusza Opryńskiego, które jest przedstawieniem historii tego miasta.
Na przestrzeni kolejnych miesięcy będą we Wrocławiu prezentowały się pozostałe miasta wchodzące w skład "Koalicji Miast dla Kultury".
Drugim obszarem współpracy miast jest – jak mówiła Kawalerowicz - think tank Forum "Koalicji Miast dla Kultury", w ramach którego będą wypracowywane nowe standardy w zarządzaniu kulturą. W skład tego think tanku wchodzą reprezentanci samorządów i środowisk kulturalnych miast koalicyjnych.(PAP)
pdo/ agz/