Choć sztuka współczesna podejmuje trudne tematy, seniorzy chcą o niej rozmawiać, ale są i tacy, którzy rezygnują – zauważa Karina Jarzyńska, edukatorka z krakowskiego MOCAK-u. Od 24 do 29 listopada osoby powyżej 60. roku życia będą miały darmowy wstęp do tego muzeum.
Placówka zaprasza osoby starsze na zwiedzanie w ramach Tygodnia Seniora, który Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK organizuje co roku w ostatni tydzień listopada. Dodatkowo od 24 do 27 listopada muzeum organizuje oprowadzania i warsztaty artystyczne dla grup zorganizowanych.
Jak powiedziała PAP Jarzyńska, seniorzy są postrzegani jako grupa o utrudnionym dostępie do kultury. „Takie myślenie może wynikać z tego, że wydaje się nam, że seniorzy nie nadążają za tym, co się dzieje w nowej sztuce. Innym utrudnieniem dla osób starszych jest ich czasami gorszy stan fizyczny” – mówiła.
Zaznaczyła, że placówka stara się przybliżać seniorom sztukę współczesną poprzez organizację różnych projektów. „Tydzień Seniora służy temu, żeby raz w roku szczególnie mocno ten nasz komunikat przekazać światu, tzn.: zapraszamy” – zachęcała Jarzyńska.
Pytana o specyfikę odbioru sztuki współczesnej wśród seniorów odpowiedziała, że seniorzy, tak jak i inne grupy wiekowe, różnie ją odbierają. Wielu z nich żywo się nią interesuje, chętnie rozmawia i wyraża swoje myśli. „To osoby, które dobrze odpowiadają na zachętę do własnej interpretacji. W czasie spotkań na wystawach zawsze dochodzi do dynamicznych rozmów. Sztuka współczesna często nie jest jeszcze obudowana kanonicznymi interpretacjami, m.in. dlatego jest szczególnie podatna na dyskusje. Osoby starsze dobrze odnajdują się w tej sytuacji dzięki swojemu doświadczeniu i braku lęku przed niewiedzą czy byciem ocenionym” – mówiła Jarzyńska.
Przyznała również, że część gości w czasie zwiedzania rezygnuje, opuszcza muzeum lub słabiej włącza się w dyskusję. Część ogląda wystawy, ale nie chce uczestniczyć w warsztatach artystycznych organizowanych po oprowadzaniu. „Jako Muzeum prezentujemy sztukę wymagającą nieraz konfrontacji z trudnymi emocjami. Zetknięcie się ze sztuką współczesną bywa dla człowieka intymnym momentem zetknięcia z samym sobą. Dobrze to rozumiemy i wiemy, że ktoś może nie chcieć brać w tym udziału lub wybrać samotny tryb zwiedzania. Cenimy jednak otwartość, której dowodzi sama decyzja przyjścia na spotkanie” – powiedziała Jarzyńska.
Tylko w spotkaniach warsztatowych w czasie Tygodnia Seniora bierze udział ponad 50 osób. Kto pierwszy raz przychodzi do muzeum, musi obowiązkowo obejrzeć wystawę stałą, czyli Kolekcję MOCAK-u.
Wśród aktualnie prezentowanych wystaw czasowych w muzeum są m.in. „Artyści z Krakowa. Generacja 1980-1990”, „Gdy polityka wchodzi do codzienności” z pracami Węgra Csaby Nemesa oraz „Beuys, Kantor, Demarco” – ekspozycja materiałów – fotografii, filmów, archiwaliów – dokumentujących działalność artystyczną Josepha Beuysa i Tadeusza Kantora w latach 70. w Edynburgu.
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK działa w Krakowie od lutego 2010 r. Prezentuje międzynarodową sztukę najnowszą, prowadzi działalność edukacyjną i wydawniczą.
W ramach promocji sztuki wśród osób starszych MOCAK prowadzi też długofalowy projekt „Muzeum przyjazne seniorom” – realizuje go we współpracy z różnymi instytucjami zrzeszającymi osoby z tej grupy wiekowej. Placówka organizuje także m.in. cykl „Czas na sztukę”, polegający na bezpłatnym oprowadzaniu dla indywidualnych chętnych po nowych wystawach.
Jarzyńska zaznaczyła, że MOCAK już trzykrotnie został odznaczony certyfikatem „Miejsce Przyjazne Seniorom”, przyznawanym przez krakowski Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej.(PAP)
bko/ mhr/