Izabela Wilk z liceum w Świdniku oraz Karolina Kowalska z gimnazjum w Legionowie zwyciężyły w II Ogólnopolskim Konkursie "W Kręgu Poezji i Prozy Lagrowej Byłych Więźniarek Obozu Koncentracyjnego Ravensbruck". Finał odbył się we wtorek w Rudzie Śląskiej.
Organizowany od czterech lat konkurs na recytację tekstów o byłym kobiecym obozie koncentracyjnym w Ravensbruck lub fragmentów wspomnień byłych jego więźniarek od ub. roku ma zasięg ogólnopolski.
W tegorocznych przesłuchaniach wzięło udział ponad 300 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Do finału dostały się 24 osoby z sześciu województw.
Podczas wtorkowej gali uczniowie przypomnieli m.in. fragmenty wspomnień Wandy Półtawskiej, Urszuli Wińskiej, Grażyny Chrostowskiej i Marii Rutkowskiej–Kurcyusz. Nagrody za recytację tych tekstów przyznano w dwóch kategoriach: poezja i proza.
W kategorii proza pierwsze trzy miejsca zajęli kolejno: Izabela Wilk z II LO im. K.K. Baczyńskiego w Świdniku, Klaudia Sanirowska z I LO im. J. Słowackiego w Częstochowie oraz III miejsce: Nikolas Mikołajewski z I LO im. J. Chrobrego w Gnieźnie.
Z kolei laureatami w kategorii poezja zostali kolejno: Karolina Kowalska z Gimnazjum nr 4 im. A. Kamińskiego w Legionowie, Karina Hoffman z Zespołu Szkół Elektroniczno-Telekomunikacyjnych w Lesznie Wielkopolskim oraz Zuzanna Michalczuk z Gimnazjum nr 7 im. J. Kochanowskiego w Lublinie.
Sami uczestnicy przyznali, że udział w konkursie miał dla nich duże znaczenie. "Moja babcia i prababcia też były w obozie koncentracyjnym. Babcia dużo mi o tym opowiadała. Trzeba o tym pamiętać" – podkreślił laureat III miejsca w kategorii proza Nikolas Mikołajewski.
Również obecne na gali byłe więźniarki nie kryły wzruszenia. "Ja bardzo przeżyłam występy młodzieży. W obozie byłam jako dziecko, ale wspomnienia wracają, właściwie stale żyją w człowieku. Każdy dzień przeżycia w obozie to było szczęście" – wspominała była więźniarka Auschwitz, której mama była w Ravensbruck, Zdzisława Wodarczyk. "Spotykamy się tutaj po to, żeby z pokolenia na pokolenie przenosić wartości, o które walczyłyśmy w Ravensbruck. To dzięki nim przeżyłyśmy" – powiedziała z kolei Wanda Półtawska.
Inicjatorka konkursu – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 24 w Rudzie Śląskiej i córka byłej więźniarki wspomnianego obozu - Maria Lorens podkreśliła, że chce w ten sposób oddać hołd ofiarom KL Ravensbruck oraz tym, którzy ocaleli. "Jest to również niezapomniana lekcja historii dla młodzieży, która zmierzy się z literaturą faktu, bo o tym po prostu trzeba pamiętać" – dodała.
Organizatorami konkursu są Instytut Pamięci Narodowej oraz miasto Ruda Śląska. Konkurs odbywa się w ramach projektu edukacyjnego IPN "O tym nie można zapomnieć… Spotkania z kobietami, które przeszły piekło obozów i łagrów". Patronat nad konkursem objęła małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.(PAP)
akp/ mhr/