Obrazy Johna Lurie, muzyka, twórcy grupy The Lounge Lizards, aktora i malarza, przyjadą do Warszawy, gdzie zostaną wystawione w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki. Otwarcie wystawy "John Lurie. Próbuję myśleć. Proszę, bądź cicho" odbędzie się 12 czerwca.
Lurie najbardziej znany jest ze swojej działalności muzycznej, jako lider awangardowej formacji The Lounge Lizards, w której grał na saksofonie.
Zespół - w skład którego wchodzili m.in. Arto Lindsay, John Medeski i Marc Ribot - szybko zyskał opinię jednej z najważniejszych grup, działających na nowojorskiej scenie artystycznej, łącząc w swojej twórczości elementy free-jazzu, rocka, popu i no wave. Grupa nagrała siedem płyt - ostatnią "Queen of All Ears" w 1998 r.
Lurie znany jest polskiej publiczności także jako aktor - wystąpił w "Nieustających wakacjach" (1980), "Inaczej niż w raju" (1983) i "Poza prawem" (1986) Jima Jarmusha. Zagrał także w obrazie "Paryż, Teksas" (1984) Wima Wendersa, "Dzikości serca" (1990) Davida Lyncha i "Ostatnim kuszeniu Chrystusa" (1988) Martina Scorsese i legendzie kina niezależnego "Downtown 81" Edo Bertoglio.
Sam jest reżyserem serialu "Fishing with John", wydanego jako film w prestiżowej serii Criterion Collection. Na film składają się rozmowy "przy wędkowaniu" z takimi artystami jak Tom Waits, Dennis Hopper, Jim Jarmush czy Willem Defoe.
W Zachęcie warszawska publiczność będzie mogła zapoznać się z jego malarskim obliczem. Lurie-malarz dał się poznać w 2004 r., gdy odbyła się jego pierwsza wystawa, zorganizowana w nowojorskiej Anton Kern Gallery. Od tamtej pory jego prymitywistyczne obrazy można oglądać w najbardziej prestiżowych galeriach i muzeach w Stanach i Europie.
Jego indywidualne wystawy odbyły się m.in. w Contemporary Arts Center w Nowym Jorku, Musee Des Beaux-Arts De Montreal, Musee d'Art Moderne Grand-Duc Jean w Luksemburgu czy Watari Museum of Contemporary Arts w Tokio. Dostępne są także dwie pozycje książkę, poświęcone jego twórczości malarskiej: album "Learn To Draw" to kompilacja jego czarno-białych rysunków, "A Fine Exemplary of Art" zawiera ponad 80 barwnych reprodukcji obrazów.
Sam artysta twierdzi, że malarstwo uratowało mu życie. W 1994 r. Lurie zachorował na boreliozę, co zmusiło go do wycofania się z działalności scenicznej i aktorskiej. Porzucił muzykę - wydana w 2014 r. solowa płyta "The Invention of Animals" zawiera materiał, nagrany na początku lat 90. Gdy zdecydował się na całkowite wycofanie ze świata muzycznego, Lurie skoncentrował się na pracy malarskiej, która - jak podkreślał w wywiadach - pociągała go od zawsze.
Jak zapowiadają organizatorzy wystawy w Zachęcie, "prezentacja współczesnych prac Johna Lurie jest próbą zmierzenia się z ikoną lat 90., przełamania jego wizerunku i pokazania artysty w nowym świetle".
Zaznaczają jednak, że "w malarstwie tym wciąż jednak można odnaleźć znaną nam postać artysty, operującą ironicznym, absurdalnym a czasem wisielczym humorem".
"Jego twórczość malarską łączy estetyczne podobieństwo z muzyką - oparta na improwizacji i spontaniczności, jest jednocześnie prowokacyjne i niepokojąca" - podkreślono. Jak zauważono, także, że w przeciwieństwie do utrwalonego w zbiorowej pamięci wizerunku Lurie, jako dandysa, zrośniętego z Nowym Jorkiem, jego malarstwo za temat obiera sobie kondycję ludzką i naturę, nie wielkie miasto.
Wystawie towarzyszą koncerty: 13 czerwca w warszawskiej Klubojadalni Eufemia zaplanowano plenerowy występ zespołów, inspirujących się twórczością Johna Lurie - grupy Osaka Vacuum i Black Coffee.
Następnego dnia w Zachęcie zagra Lutosławski Quartet, zespół odwołujący się do twórczości jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki współczesnej Witolda Lutosławskiego. Grupa powstała w 2007 r. i od tamtej pory wystąpiła m.in. na takich prestiżowych festiwalach jak Warszawska Jesień, Ankara Music Festival, Hong Kong Arts Festival, Jazztopad czy Klarafestival w Brukseli. Zespół wykonuje muzykę z przełomu XX i XXI wieku, propagując twórczość Lutosławskiego a także Pawła Mykietyna, Karola Szymanowskiego czy, jednego z członków kwartetu, Marcina Markowicza.
Ekspozycję "John Lurie. Próbuję myśleć. Proszę, bądź cicho" oglądać będzie można do 2 sierpnia. (PAP)
pj/ par/