23 kwietnia to ustanowiony przez UNESCO światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji w całym kraju odbywać się będą imprezy promujące czytelnictwo. Wrocław w sobotę stanie się Światową Stolicą Książki UNESCO 2016.
W tym roku Światowy Dzień Książki szczególnie uroczyście będzie obchodzony we Wrocławiu. Tego dnia Wrocław jako Europejska Stolica Kultury stanie się również Światową Stolicą Książki UNESCO 2016. Stolica Dolnego Śląska przejmie ten tytuł od koreańskiego miasta Incheon. Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w całym kraju podejmowane są różne inicjatywy, które służą promocji czytelnictwa oraz ochrony praw autorskich i własności intelektualnej.
Kilka wydarzeń uświetni ceremonię otwarcia Światowej Stolicy Książki we Wrocławiu. Na wrocławskim rynku w Kamienicy pod Złotym Słońcem otwarte zostanie Muzeum Pana Tadeusza. Tego samego dnia odbędzie się specjalna edycja Europejskiej Nocy Literatury, której bohaterem będzie tym razem William Szekspir - w tym dniu przypada bowiem 400. rocznica śmierci dramaturga. Z tej okazji fragmenty jego dzieł w wielu miejscach miasta interpretować będą aktorzy, m.in. Ewa Skibińska, Magdalena Cielecka, Jan Nowicki, Arkadiusz Jakubik i Bartosz Porczyk. Zaplanowano także spacer Ulicą Krokodyli w galicyjskim miasteczku, w jakie zamieni się – z powodu trwającego równocześnie miesiąca lwowskiego – Przejście Garncarskie. Tego dnia także ukaże się „Gazeta Pisarzy”, którą ESK realizuje we współpracy z „Gazetą Wyborczą”. Gazeta tego dnia zostanie w całości – od wiadomości z kraju, przez sport po kulturę i biznes napisana przez literatów.
Z okazji Światowego Dnia Książki warszawskie Rezydencje Królewskie – Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Łazienki Królewskie – zapraszają na wspólny kiermasz książek muzealnych. Tegoroczne święto książki ma być okazją do przypomnienia o tej dziedzinie działalności muzeów. Na kiermaszu będzie można zapoznać się z ofertą wydawniczą Rezydencji Królewskich. Kiermasz odbędzie się 23 kwietnia w budynku Podchorążówki w Łazienkach Królewskich.
W tym roku Światowy Dzień Książki szczególnie uroczyście będzie obchodzony we Wrocławiu. Tego dnia Wrocław jako Europejska Stolica Kultury stanie się również Światową Stolicą Książki UNESCO 2016. Stolica Dolnego Śląska przejmie ten tytuł od koreańskiego miasta Incheon. Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w całym kraju podejmowane są różne inicjatywy, które służą promocji czytelnictwa oraz ochrony praw autorskich i własności intelektualnej.
W warszawskim Pałacu Rzeczypospolitej będzie można zobaczyć "Psałterz floriański" – jeden z najstarszych i najbardziej zagadkowych zabytków języka polskiego. Bezcenna księga opuści na jeden dzień skarbiec Biblioteki Narodowej, a pałacowe wnętrza, na co dzień zamknięte, zostaną udostępnione zwiedzającym. Psałterz floriański został odkryty w XIX wieku w austriackim opactwie Sankt Florian – od razu stał się naukową sensacją, a do dziś pozostaje wielką, nierozwikłaną zagadką polskiego średniowiecza. Sprowadzony do Polski w 1931 roku, następnie, w obliczu II wojny światowej, wywieziony do Kanady, powrócił do Warszawy dopiero po dwudziestu latach. Od tego czasu jest jedną z najcenniejszych ksiąg w skarbcu Biblioteki Narodowej.
W dniach 23-24 kwietnia w Krakowie i Małopolsce odbędzie się 15. już odsłona Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”. Pomysł akcji pochodzi z Hiszpanii, skąd został przeniesiony do naszego regionu w 2002 roku z inicjatywy marszałka województwa małopolskiego. W kraju Cervantesa od 1930 roku Dzień Książki jest oficjalnym świętem, a ulice wielu hiszpańskich miast, w tym Barcelony, zamieniają się w wielki targ książki pod gołym niebem. W tym roku Krakowskie Biuro Festiwalowe – koordynator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO - dołączyło do grona organizatorów akcji „Książka i Róża” i wspólnie z urzędem marszałkowskim województwa małopolskiego oraz Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Krakowie zaplanowało szereg weekendowych atrakcji.
Kameralny Kiermasz Książki Używanej zagości w sobotę i niedzielę na krakowskim Placu Św. Marii Magdaleny. Klasykę światowej literatury, beletrystykę historyczną i popularnonaukową, komiks i literaturę anglojęzyczną zaprezentują w przystępnych cenach liczni krakowscy antykwariusze i bukiniści. Kiermasz uzupełnią stoiska kwiaciarek z różami. W weekend 23-24 kwietnia odbędzie się także inauguracja projektu „Krakowskie księgarnie na medal” Fundacji Miasto Literatury, w ramach której, w wybranych księgarniach, przez kilka godzin za ladą staną znane i lubiane osoby, które zachęcać będą do zakupu, polecą swoje ulubione książki i pomogą wybrać te najciekawsze.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na spotkanie z Anną Dziewit-Meller, literacką grę miejską „W poszukiwaniu smoczej legendy”, a także warsztaty dla dzieci „Czy Gwiezdne Wojny to tylko film?". Tam również odbędzie się specjalna odsłona akcji wymiany książek Drugie Życie Książki. Na krakowskie Planty wyruszą dwa rowery Lotnej Czytelni, by spotkać się z czytelnikami. W ten specjalny weekend każdy, kto wypożyczy książkę z roweru, zostanie dodatkowo obdarowany tatuażem z różą. Aby zaakcentować rolę książki jako wyjątkowego podarunku, w piątkowy poranek w Kolejach Małopolskich na trasie Kraków-Balice osoby przybywające do Małopolski zostały obdarowane upominkiem książkowym. Akcja ta była zapowiedzią weekendowych wydarzeń w Małopolsce.
Działająca w całym kraju sieć księgarni Matras z okazji Światowego Dnia Książki przygotowała atrakcje dla czytelników: rabaty, aktywności, gry miejskie, a także strefy czytania w wybranych lokalizacjach. W wybranych centrach handlowych Matras przygotuje strefy z książkami z naklejką: „czytaj mnie”. Goście danego centrum będą mogli odpocząć i poczytać sobie dla relaksu.
Obchodzony co roku Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiło w 1995 roku UNESCO, na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców. Święto zainaugurowano w Barcelonie, w setną rocznicę powstania Unii. 23 kwietnia to szczególna data w historii literatury światowej – rocznica urodzin lub śmierci takich pisarzy, jak: Miguel de Cervantes, Szekspir, Vladimir Nabokov.
W Katalonii 23 kwietnia przypada święto narodowe – jest to dzień świętego Jerzego, patrona Katalonii. Tego dnia kobiety obdarowywano, zgodnie z tradycją, czerwonymi różami – miał to być symbol krwi smoka, którego pokonał św. Jerzy. Mężczyźni zaś otrzymywali od pań książki. W 1926 roku wydawca, Vicente Clavel Andres, zaproponował więc ustanowienie dnia książki. Tak więc Dzień Książki był w Hiszpanii obchodzony już w roku 1930, od 1964 roku – w innych krajach hiszpańskojęzycznych, a od 2007 roku – także w Polsce. (PAP)
aszw/ agz/